altan zahrada

Zahradní chaty a další malé zahradní stavby

Malé zahradní stavby: Zahradní chaty, altány, pergoly, domečky pro děti atd., to všechno jsou dřevěné stavby, které vaši zahradu zútulní, ale také vám dodají další prostor, který můžete využívat při deštivém, větrném a jinak nepříznivém počasí. Kterou stavbu si vyberete?

Zahradní chata/domek

Zahrady chaty a domky jsou většinou stavby určené primárně pro skladování zahradního nářadí, ale v některých větších se dá i přechodně bydlet. O velikosti tedy bude rozhodovat zejména účel využití. Zahradní domek na nářadí může být vyroben ze smrku, u zahradní chaty, kde budete chtít trávit i nějaký čas s rodinou a přáteli se poohlédněte spíše po borovici nebo modřín. Dále je zapotřebí vědět, že domek o půdorysu 25 m2 a o výšce 5 m nevyžaduje stavební povolení, zatímco domek o přesahujících rozměrech již ano.

Altán

Zajímavou stavbou spíše do větší zahrady je altán. Altán znáte například ze zahrad hradů a zámků, kde v něm trávily svůj čas princezny. Ale proč si nepostavit moderní variantu i u vás? Altán je prodyšnou stavbou se střechou, chrání zejména před deštěm. V altánu se můžete scházet s přáteli i s rodinou, dají se zde pořádat oslavy. Altán je díky své dřevěné konstrukci přirozenou součástí zahrady, a pokud jej necháte ještě obrůst popínavými rostlinami, bude dokonale souznít s přírodou. Tyto stavby mohou být kruhové, čtverhranné i vícehranné. Ideálním dřevem je smrk nebo borovice.

pergola zahrada - Zahradní chaty a další malé zahradní stavby

Zdroj foto: pixabay

Pergola

Pergola zvýší úroveň vašeho bydlení, protože poskytne zastřešený prostor tam, kde nemáte zastřešenou terasu, lodžii nebo balkon. Pergolu si můžete dodatečně přistavět ke kterékoliv stěně domu, avšak nejlepší je stěna s dveřmi nebo francouzskými dveřmi do zahrady, a dále pergola situovaná na východ, jihovýchod, jih nebo jihozápad. Pergola je rovněž velmi prodyšná, ale také je možné ji zasklít, aby více chránila před nepřízní počasí. Výhodou pergoly je obvykle i to, že zručnější pán domu si ji dokáže postavit svépomocí. Ale i my ostatní můžeme mít pergolu – jen si ji necháme vystavět firmou…

domecek pro deti 600x400 - Zahradní chaty a další malé zahradní stavby

Zdroj foto: pixabay

Domeček pro děti

Máte-li malé děti, jistě víte, co je s nimi práce. Když jim na zahradě postavíte malý dřevěný domeček, ve kterém budou moci hospodařit, jistě se vám odmění alespoň chvilkami ticha. Na dětech rozhodně nešetřete co do materiálu. Rovněž doporučujeme borové nebo modřínové dřevo, všechny panty a výplně z kovových nebo skleněných materiálů a žádný plast! Všechny dřevěné plochy musejí být řádně ošetřeny, aby si děti nezadřely třísku. Dveře dětského domečku musí dobře těsnit, ale i se lehce otvírat. Do domečku jim určitě pořiďte i dřevěný stoleček a lavice nebo židličky. Také polička na hračky je dobrou volbou, aby se hračky neválely jen tak po podlaze. Venkovní úprava domečku závisí na preferencích vašich i vašich dětí, ale může být jak přírodní, tak barevná.

TIP: Dokonalé překvapení svým dětem přichystáte, když jim postavíte dům na pilotech, nebo dokonce ve výšce vzrostlého stromu, kam se bude lézt po provazovém žebříku.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář