lichorerisnice kvet

Jak pěstovat lichořeřišnici na zahradě a k čemu je to dobré

Lichořeřišnice je rostlinka pocházející z čeledi lichořeřišnicovité z řádu brukvotvaré (mimochodem do tohoto řádu patří i brukvovité, tedy zelenina jako květák, brokolice, zelí či kapusta). Lichořeřišnice je však nejen ozdobnou rostlinou, ale i léčivkou.

Odkud pochází

Lichořeřišnice neboli také kapucínka (Tropaeolum) pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, odkud se postupně rozšířila i do Střední Ameriky, Severní Ameriky, Evropy, Austrálie a na Nový Zéland.

Jak lichořeřišnice vypadá

lichorerisnice - Jak pěstovat lichořeřišnici na zahradě a k čemu je to dobré

Zdroj foto: M. Hubáčková

Lichořeřišnice je jednoletá nebo vytrvalá bylina s dužnatou lodyhou, která se plazí po zemi a dosahuje až 5 metrů dlouhých výhonů. Lichořeřišnice se může i pnout po plotě nebo jiných rostlinách, k čemuž jí slouží ovíjivé řapíky listů. Oboupohlavné květy jsou souměrné, vyrůstají na dlouhých stopkách a mohou mít žlutou, oranžovou nebo červenou barvu. Plodem je tobolka.

Jak lichořeřišnici využít v zahradě

Lichořeřišnice je výbornou půdopokryvnou rostlinou, dá se pěstovat na záhoncích i ve skalkách. Je dokonce možné její pěstování v truhlících.

Jak lichořeřišnici pěstovat

Lichořeřišnice je nenáročná rostlinka, které vyhovuje teplé a slunné místo, půdu může mít chudší, která nebude obsahovat příliš mnoho dusíku (dusík podporuje růst listů, ale omezuje nasazování květů). Chceme-li lichořeřišnici pěstovat ze semen, vyséváme je přímo na záhon/do nádob/truhlíků po zmrzlých, aby nenamrzla, a pravidelně zaléváme, aby nezaschla. Semena obvykle vyklíčí do 3 týdnů.

A co léčivé účinky 

Celá rostlina je jedlá, a listy, květy i oddenky můžeme používat jako léčivo. Rostlina má především antibakteriální účinky, dále je silně močopudná, pomáhá při salmonele, vnitřně i zevně napomáhá při padání vlasů nebo proti lupům. Z rostliny se dá popíjet čaj nebo si vyrobit tinkturu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář