Pažitka patří k nejznámějším bylinkám v kuchyni. Využívána byla již ve starověku a středověku. Je to nejen velmi užitečná bylina, ale díky svému květenství může zpestřit okrasnou část zahrady. Navíc má spoustu účinků na naše zdraví.
Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum) je víceletá cibulovina, pěstuje se většinou pro listy, které jsou rourovité a úzké. Dorůstat mohou až 30 cm, barvu mají tmavě – zelenou. V létě vykvétá kulovitým květenstvím, světle – fialové barvy, které je rovněž jedlé. Může mít ale i sytě fialovou nebo bílou barvu, záleží na odrůdě. Pažitka je příbuzná česneku, cibuli nebo třeba pórku.
Jaké látky pažitka obsahuje
- česnekový olej
- vitamín B2
- vitamín C
- provitamín A
- minerální látky (sodík, vápník, železo, fosfor, draslík apod.)
- chlorofyl
Pěstování je jednoduché
Pažitku si můžete koupit již předpěstovanou v květináči a postavit na okenní parapet či přesadit do záhonku. Kdo má více času, může vyset semena pažitky v únoru nebo březnu, v dubnu už můžete přesadit ven, semena klíčí poměrně rychle. Přímý výsev do půdy je také možný, v květnu. Dařit se jí bude v hlinitopísčité a kypré půdě na teplém místě. Vydrží vám i několik let. Potřebuje pravidelně zalévat a prospěje jí hnojení například kopřivovým výluhem.
Pokud máme pažitku určenou ke konzumaci, tak pravidelně seřezáváme. V druhém roce vykvétá fialkovými, kulovitými kvítky, ty kvetou od května do srpna. Jsou velmi pěkné a můžeme jich využít pro okrasnou zahradu, na květech jsou častými návštěvníky včely. V době růstu seřezávejte listy pažitky jen zhruba o třetinu délky.
Jaké má účinky na naše zdraví?
- podporuje imunitu
- protivirový, protizánětlivý a antimykotický účinek
- snižuje krevní tlak
- má močopudný účinek
- podporuje chuť k jídlu
- zlepšuje trávení a podílí se na očistě střev
- prevence aterosklerózy a vysoké hladiny cholesterolu
- pomáhá likvidovat střevní parazity
- může se užívat i v těhotenství – přirozený zdroj kyseliny listové
- velmi nízký obsah kalorií
- může zpomalovat postup Alzheimerovy choroby
Pažitka v kuchyni
Pažitka se využívá čerstvá, příliš se nehodí na sušení, ztrácí aroma. Může se však zamrazit. Nevaří se, přidává se na závěr v čerstvém stavu. Dává se do tvarohu, vajíček, omáček, čerstvých sýrů, do polévek, pomazánek, k houbám, masu, salátů nebo na chleba s máslem.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz