pivonka kvet

Pivoňka: Známá a krásná rostlina s léčivými účinky

Pivoňka je rostlina, kterou snad každý zná. Charakteristická je svou příjemnou vůní a krásně barevnými květy. Kdo však ví, že pivoňku lze použít i pro její léčivé účinky. A dokonce přínosný efekt má i v kosmetice. Pokud máte či se rozhodnete pěstovat tuto květinovou krásku, můžete využít rostlinu i jinak, než jen okrasu na záhonech či doma ve váze.

Pivoňka je v Anglii nazývána „bowl of beauty“, tato kráska dorůstá do výšky cca 30 až 60 cm. Charakteristické jsou trojčetné listy. Pivoňka vyniká svými květy, které bývají zpravidla růžové, červené, fialové, purpurové, bílé. Jedná se o rostlinu, která pochází z východní Asie. V antickém Řecku byla pivoňka používána hlavně jako léčivá rostlina. Na základě jedné legendy se praví, že léčivými schopnostmi rostlinu obdařil sám bůh Paieon, odtud odvozen latinský název rostliny. Avšak kromě léčivého účinku byla pivoňka přidávána do různých lektvarů, převážně do nápojů lásky.

Pivoňka čínská a pivoňka lékařská

Jak už název napoví, pivoňka lékařská je i dnes používána pro své léčivé účely, zatímco pivoňka čínská a její extrakty jsou často přidávány do kosmetických produktů a nachází uplatnění v aromaterapii. Pivoňka bývá někdy nazývána červená či bílá. Není to dle barvy květů, ale podle barvy kořene.

pivonka - Pivoňka: Známá a krásná rostlina s léčivými účinky

Co sbírat a jak využít?

Léčivé části pivoňky lékařské jsou květy a kořen. Květy se sbírají od května do června, kořen pak v měsíci září až říjen. Co se týče okvětních plátků, sbírají se ty červené a to v poledne. Poté se rozloží v tenké vrstvě. Kořen postačí jen omýt. Květy i kořen se suší ve stínu.

Z květů i kořene je možné připravit odvar i čaj. Zde je však třeba zmínit a především upozornit na to, že nadměrná konzumace by mohla mít negativní účinek. Zde tak platí dvojnásob, že všeho s mírou. Efekt se dostaví, ale pozor na množství.

Příznivé a léčivé účinky pivoňky lékařské

 • Podpora obranyschopnosti organismu,
 • pozitivní vliv na cévy, srdce,
 • eliminace různých druhů bolestí,
 • pomoc při revmatismu,
 • detoxikační účinek,
 • podpora funkce ledvin,
 • pročištění jater,
 • uvolnění zatuhlého, napjatého a bolestivého svalstva,
 • pomoc při zácpě, průjmu i bolestech žaludku,
 • pomáhá zmírňovat křeče, vhodný doplněk při epilepsii, ledvinové a žlučníkové kolice,
 • účinná pomoc při kašli, astmatu,
 • účinný vliv na hojení pokožky,
 • pozitivně působí na poranění a různá kožní onemocnění,
 • pomoc při bolesti hlavy, nepravidelné menstruaci,
 • efektivní pomoc s hemeroidy i borelióze,
 • zlepšuje tonus dělohy,
 • pomáhá při depresi apod.

Jednoduchá a snadná příprava

Rychlý a velmi snadný způsob spočívá v přelití okvětních plátků čerstvých či sušených horkou vodou, nechat louhovat zhruba 15 minut a poté přecedit. Nálev je třeba připravit vždy čerstvý. Rovněž co se týče množství, tak čerstvých plátků je třeba až 7x více na váhu než sušených. Tento nálev se pije 1 až 2x denně.

A jak připravit čaj z kořene pivoňky? Ten se připraví z jedné čajové lžičky sušeného kořene a čtvrt litru vřelé vody. Nechat opět louhovat po dobu cca 15 minut a opět přecedit.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

3 Komentářů

 1. Profilový obrázek

  prosím co dělat nekvetou mi již 2roky pivoňky děkuji za radu

  • Profilový obrázek

   Je důležité,kde pivoňku pěstujete,je-li ve stínu,tak si myslím,že moc nepokvete.Já pěstuji pivoňky na plném slunci a kvetou postupně,jak mají.Po odkvětu okamžitě odstraním semeníky a parádu udělají i listy.
   Myslím si,že bude nejlepší,kdyby jste se poptala v zahradnickém centru,určitě poradí co a jak.Přeji pěkný den.

 2. Profilový obrázek

  Pivoňka se nesmí sázet do hloubky, pak nekvete.

Zanechte komentář

Zavřít