ostruziny

Vybíráme odrůdu maliníku. Jaká odrůda je oblíbená

Maliny mají rády děti i dospělí a navíc maliny obsahují mnoho vitamínů a minerálních látek. Proto jsou oblíbené již od starověku. Jak si ale vybrat odrůdu maliníku, která se bude hodit do naší zahrady a přinese nám nejvyšší úrodu?

Obecně o pěstování maliníku

Maliníky potřebují ke svému růstu a bohatství plodů zejména slunné a chráněné stanoviště. Kromě toho kyprou, hlinito-písčitou nebo hlinitou půdu, nejlépe mírně kyselou. Většina maliníků také potřebuje oporu – plot, drát nebo konstrukci. Jen odrostlé keře se obejdou bez opory. Počítejte s tím, že budou rozlehlejší. Velmi důležité je také prořezávání. Řez provádíme buď na podzim (u raných odrůd), anebo až na jaře (u pozdních odrůd a stáleplodících/remontantních odrůd). Obecné pravidlo zní: ponechat 6–8 letorostů na jeden keř a k tomu odstranit veškeré suché, zmrzlé nebo jinak poškozené letorosty.

ostruzina - Vybíráme odrůdu maliníku. Jaká odrůda je oblíbená

Zdroj foto: cs.wikipedia.oeg

Nejvhodnější odrůdy do zahrady

Tulameen – zdaleka nejoblíbenějším maliníkem u nás je právě tato odrůda. Jedná se o jednouplodící, velmi ranou odrůdu, která oplývá velkými a sladkými plody a navíc je docela rezistentní vůči plísňovým chorobám, které maliníky rády napadají.

Heritage – je odrůdou stáleplodící, plodí od srpna do konce září, plody jsou středně velké, ale sladké a hodí se jak na přímou konzumaci, tak k dalšímu zpracování (šťávy, marmelády).

Canby – jedná se o jednouplodící maliník, s velmi aromatickými plody, hodí se jak k přímé konzumaci, tak ke zpracování a je také dost odolný vůči plísním.

Rubín – je jednouplodící maliník pocházející původně z Bulharska, přesto se jedná o odrůdu, která je vhodnější spíše do vyšších a chladnějších poloh.

Granát – naše původní odrůda, která je jednouplodící, avšak dozrává postupně, a tak si plody můžete užívat od června do července.

Autumn Bliss – hledáte-li vhodnou odrůdu na pěstování do nádob či například na balkoně, tak Autumn Bliss je právě tou pravou volbou, keřík má kompaktní tvar a plodí od srpna prakticky až do počátku zimy.

Golden Bliss – milovníci žlutých malin mohou sáhnout po stáleplodící odrůdě Golden Bliss, je spíše pozdní, a plody mají charakteristický kuželovitý tvar.

Fallgold – stejně tak má žluté plody i stáleplodící Fallgold se sladkými plody s plnou a výraznou chutí.

Glen Coe – jedním z nejzajímavějších maliníků z hlediska barvy je bezesporu tato stáleplodící odrůda s fialovými plody, plody jsou sladké a s výraznou chutí.

Black Jewel – a dalším zajímavým skvostem je Black Jewel s témě černými plody (jsou velmi podobné ostružinám), který má velké, chutné a sladké plody, ačkoliv samotná odrůda je oproti jiným jen středně plodící.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít