Dipladénie: Barvínek jistě znáte ze zahrady jako všudypřítomný „plevel“, který má ale krásné modré kvítky. Podobné rostliny se dají sehnat i do bytu, ačkoliv lépe se jim bude dařit ve skleníku. Jejich pěstování je totiž obtížné zejména proto, že potřebují opravdu vysokou vzdušnou vlhkost.
Odkud pochází
Tento druh ovíjivé a popínavé liány pochází z tropů Jižní Ameriky a známe asi 40 odrůd. Do Evropy se dostaly během 19. století, a to nejprve do skleníků a zimních zahrad zámků a paláců šlechty.
Které kultivary je vhodné pěstovat v bytě
Při dodržení pravidel pěstování a vysoké vzdušné vlhkosti je možné pěstovat doma tyto dva kultivary:
- Dipladenia sanderi „Rosea“ (syn. Mandevilla splendens „Rosea“) – vyznačuje se krásnými růžovými květy, které mohou být až 8 cm velké a mají nápadný žlutý střed; kvete od léta do podzimu.
- Dipladenia boliviensis (syn. Mandevilla boliviensis) – pochází z Bolívie, má menší bílé květy rovněž se žlutým středem, ale zato nádherně a pronikavě voní; kvete od časného léta do začátku podzimu.
Jak se o dipladénii starat
Dipladénie potřebuje mnoho světla, vydrží i přímé slunce. Zálivku potřebuje hojnou přes léto, v zimě jen mírnou. Zalévejte vlažnou odstátou nebo dešťovou vodou. Přihnojování je vhodné během léta jednou za 14 dní tekutým hnojivem. Co však dipladénie potřebuje ze všeho nejvíc, je vzdušná vlhkost. Ideální je, pokud květináč postavíte na vlhké oblázky a opravdu denně ji budete rosit – rovněž vlažnou vodou. Další důležitou součástí péče o tuto liánu bude rozhodnout se, zda ji chcete pěstovat jako liánu – bude potřebovat oporu a vyvazování, anebo z ní chcete mít „keřík“ – pak je nutné ji každoročně po odkvětu důkladně seříznout zahradnickými nůžkami (nejlépe tak, aby zůstalo jen asi 5 cm letorostu).
Přesazování a množení
Přesazovat je nutné, protože zejména v prvních letech rychle roste. Dokonce se může stát, že ji v prvním roce pěstování budete muset přesadit i 2–3x. Poté stačí jednou ročně na jaře, starším rostlinám většinou stačí vyměnit část zeminy za novou. Množit se může vrcholovými řízky, které se odebírají na jaře a měly by mít délku 8–10 cm. Zasaďte je do substrátu smíchaného z rašeliny a písku v poměru 1:1. Dobře zalijte a přikryjte polyetylénovým sáčkem, udržujte vlhké a při teplotě 25 °C. Každý den nechte na 5 minut odkryté, abyste zamezili hnilobě. Zakořenit by měly do 3 týdnů, poté je přesaďte do květináčů. Výhodou je, že takto namnožené rostliny by měly vykvést ještě tentýž rok.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz