koriandr

Jak správně pěstovat koriandr, aby se vám urodil

Koriandr je bylinka, ze které budete mít užitek hned dvakrát – nejprve čerstvé listy do salátů, potom i semena do sladkých i slaných omáček a jídel. Navíc upravuje trávení. Jak jej ale pěstovat, aby se vám urodil?

Odkud pochází

Koriandr pochází z Asie, zejména Indie a Číny, dále pak se rozšířil do Egypta a z něj do celého Středomoří. U nás se v přírodě nevyskytuje, nicméně dobře se dá pěstovat na zahradě i v nádobě.

Jak koriandr vypadá

Koriandr dorůst až 60 cm, listy má velmi podobně listové petrželi, květy drobné bílé, semínka jsou podobná kuličkám pepře, akorát jsou světlá. Protože nesnáší mráz, pěstuje se u nás jako jednoletá rostlina.

Jaké stanoviště potřebuje

Koriandr potřebuje stanoviště na plném slunci, dostatečně větrané, půdu propustnou, spíše zásaditou a s dostatkem vláhy. Doroste-li až do výšky 60 cm, potřebuje oporu, aby jej nevyvrátil vítr.

koreni - Jak správně pěstovat koriandr, aby se vám urodil

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Vyséváme během celého roku

Výhodou koriandru je, že jej můžeme vysévat během celého roku, roste rychle, klíčivost je dobrá a semínka vyklíčí do 20 dní. Chceme-li klíčení urychlit, máčíme semínka 3 dny v nálevu z heřmánku. Pro listy vyséváme hustě, pro sklizeň semen později vyjednotíme, aby měla rostlinka dostatek prostoru.

Sklízíme postupně

Listy koriandru můžeme sklízet postupně, jak se tvoří. Vždy necháme několik listů na rostlině, aby neuhynula. Semena sklízíme, jakmile jsou zralá – světle hnědá, necháme je v bedýnkách vyložených papírem dosušit a skladujeme v uzavíratelné sklenici v temnu a suchu.

Choroby a škůdci

Koriandr obvykle netrpí žádnými chorobami, protože v našich podmínkách není totiž původní. Mohou jej ale napadnout mšice nebo také svilušky. Chemii nepoužívejte, protože byste pak nemohli listy dlouhou dobu používat. Mšice můžete likvidovat ručně, nebo je i spláchnout vodou. Pomohou i slunéčka sedmitečná. Svilušky nemají rády slunné místo a také průvan.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít