Mramor a žula na zahradě: Podlaha na terase, sochy, dekorativní prvky u vchodu…. Tady všude se můžete s těmito nevšedními materiály setkat. A jak se o ně postarat, aby si dlouho zachovaly krásu zámeckých exteriérů? Vyhnete-li se základním chybám, zjistíte, že to není vůbec tak těžké, jak se může na první pohled zdát.
Když omývat, tak pořádně
Nespoléhejte se na to, že za vás všechnu těžkou práci udělá déšť. Čas od času je také třeba přiložit ruku k dílu. A obyčejná voda rozhodně nestačí. Úporné skvrny je třeba nejdříve předčistit jemným mycím prostředkem. Můžete sáhnout buď po specializovaných přípravcích z drogerie nebo vsadit na domácí zásoby, ovšem s neutrálním pH! Kyselé i zásadité složky totiž mramor a žulu ničí, takže pokud vám babička radila čistit všechno octem, v tomto případě na to raději zapomeňte.
Vezměte si k ruce hadřík nebo jemnou stranu houbičky a dlouhými vodorovnými pohyby špínu stírejte. Kruhové pohyby se nedoporučují, povrch pak zůstává flekatý.
Vodu pro omytí si připravte dvakrát
Že už je váš mramor či žula z nejhoršího venku? Skvělé! Teď si v kyblíku rozmíchejte vlažnou vodu s malým množstvím čistícího prostředku (opět s neutrálním pH) a omyjte všechny plochy., Nakonec vše spláchněte čistou studenou vodou. Ani tady však péče nekončí. Zasychající kapky zanechávají na přírodních površích skvrny. Vezměte si proto k ruce čistou textilii a s vysoušením pomozte.
Vyplatí se to. Mramor i žula se tím zároveň vyleští a zůstanou dlouho krásné a bez poskvrnky. A ty stejné postupy samozřejmě můžete uplatnit i na kamenné povrchy v interiéru.
Pozor: nikdy, ale opravdu nikdy, nepoužívejte na mramor prostředky pro údržbu keramických dlaždic. Je sice lákavé vzít všechno takříkajíc „z jedné vody na čisto“, ale v tomto případě byste si díky tvorbě nevzhledných skvrn práci spíše přidělali.
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz