dekorace

Mramor a žula v zahradě? Jak se o ně postarat

Mramor a žula na zahradě: Podlaha na terase, sochy, dekorativní prvky u vchodu…. Tady všude se můžete s těmito nevšedními materiály setkat. A jak se o ně postarat, aby si dlouho zachovaly krásu zámeckých exteriérů? Vyhnete-li se základním chybám, zjistíte, že to není vůbec tak těžké, jak se může na první pohled zdát.

Když omývat, tak pořádně

Nespoléhejte se na to, že za vás všechnu těžkou práci udělá déšť. Čas od času je také třeba přiložit ruku k dílu. A obyčejná voda rozhodně nestačí. Úporné skvrny je třeba nejdříve předčistit jemným mycím prostředkem. Můžete sáhnout buď po specializovaných přípravcích z drogerie nebo vsadit na domácí zásoby, ovšem s neutrálním pH! Kyselé i zásadité složky totiž mramor a žulu ničí, takže pokud vám babička radila čistit všechno octem, v tomto případě na to raději zapomeňte.

Vezměte si k ruce hadřík nebo jemnou stranu houbičky a dlouhými vodorovnými pohyby špínu stírejte. Kruhové pohyby se nedoporučují, povrch pak zůstává flekatý.

socha - Mramor a žula v zahradě? Jak se o ně postarat

Vodu pro omytí si připravte dvakrát

Že už je váš mramor či žula z nejhoršího venku? Skvělé! Teď si v kyblíku rozmíchejte vlažnou vodu s malým množstvím čistícího prostředku (opět s neutrálním pH) a omyjte všechny plochy., Nakonec vše spláchněte čistou studenou vodou. Ani tady však péče nekončí. Zasychající kapky zanechávají na přírodních površích skvrny. Vezměte si proto k ruce čistou textilii a s vysoušením pomozte.

Vyplatí se to. Mramor i žula se tím zároveň vyleští a zůstanou dlouho krásné a bez poskvrnky. A ty stejné postupy samozřejmě můžete uplatnit i na kamenné povrchy v interiéru.

Pozor: nikdy, ale opravdu nikdy, nepoužívejte na mramor prostředky pro údržbu keramických dlaždic. Je sice lákavé vzít všechno takříkajíc „z jedné vody na čisto“, ale v tomto případě byste si díky tvorbě nevzhledných skvrn práci spíše přidělali.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít