Houbová bylinka má výrazné aroma čerstvých žampionů. Nachází proto široké využití v kuchyni. Pěstována v květináči či nádobách může zdobit balkon. Bylinka má i léčebné využití, prospívá naší krvi.
Houbová bylinka (Rungia klossi) se řadí do čeledi Acanthaceae – paznehtníkovité. Pochází z horské oblasti Papuy – Nové Guineje, kde ji domorodci pro její výrazné hubové aroma přidávají do polévek, přípravu jídel na pánvi, do salátů a dalších pokrmů.
Houbová bylinka vytváří keříky, které dorůstají výšky 60 – 80 cm. Keříky jsou hustě porostlé tmavě zelenými, oválnými, křehkými a šťavnatými lístky. Listy mohou na první pohled připomínat bazalku a dají se sklízet po celý rok. Na jaře bylinka vykvétá modrými kvítky.
Houbová bylinka nejen do kuchyně
Bylinka obsahuje vyšší množství vitamínu C, beta karotenu, vápníku a železa. V přírodním léčitelství se využívá pro čištění krve a podporu krvetvorby.
Jak houbovou bylinku pěstovat
I když bylinka snáší přímé slunce, lépe se jí daří ve stínu. Tam je mohutnějšího vzrůstu, listy tmavší a křehčí. Zemina jí vyhovuje propustná, vlhčí a humózní. Zálivku potřebuje pravidelnou a přiměřenou, půda však nesmí být přemokřená.
I když prospívá i na záhonku, je lepší ji pěstovat v květináči či nádobě, protože s prvními mrazíky se musí schovat dovnitř. Můžeme ji přezimovat při běžné pokojové teplotě a dále sklízet lístky nebo ji umístíme do světlé, bezmrazé místnosti s teplotou 80C – 100C. Při nižších teplotách zastaví růst a omezíme i zálivku. Od jara do podzimu může být umístěna na přistíněné venkovní stanoviště.
Houbová bylinka je dobrá pro alergiky, kteří nemohou konzumovat běžně houby. Dá se sušit nebo využívat čerstvá. Sklízet lze pravidelně, poměrně dobře obrůstá. Má široké využití v kuchyni. Plní i dekorativní funkci, hustý keřík vypadá v nádobách pěkně.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz