Pětkovec kopinatý alias pentas lancelolata se na pultech zahradnictví objevil poměrně nedávno, ale vzhledem ke své kráse si získává stále více a více příznivců. Uplatní se jako balkonovka i pokojovka a líbit se mu bude i ve skleníku.
Tuto zajímavou rostlinu zdobí zejména velmi krásná a velká květenství, složená z mnoha barevných kvítků. V závislosti na odrůdě mohou být bílé, růžové, fialové nebo červené. Jejich syté a živé barvy navíc opravdu výrazně kontrastují s velkými, tmavě zelenými listy kopinatého tvaru, zdobené výraznou žilnatinou a jemným ochmýřením.
Pětkovec vám při dobrých podmínkách pokvete až do podzimu
Má rád slunce a teplo a není se čemu divit. Pětkovec je totiž tropická rostlina pocházející z Afriky. Pokud má kvést hojně a vypadat stále pěkně a kompaktně, vyžaduje slunné a teplé stanoviště, chráněné před větrem. Ve stínu ani polostínu se mu dařit nebude, jeho stonky se budou silně vytahovat a s kvetením se budete moci také rozloučit.
V přírodě je pětkovec keř, dorůstající až jednoho metu výšky, v našich podmínkách však málokdy přesahuje 50-60 cm na výšku, proto je ideální do květináčů (připomíná populární otočník alias heliotropium). Jeho mimořádnou krásu si můžeme vychutnat od června až do pozdního podzimu, je však třeba splnit několik podmínek.
Kam s pětkovcem? Nejlépe do samozavlažovacího květináče
Tak především tato rostlina netoleruje sucho, což se tak úplně neslučuje s požadavkem na velmi slunné stanoviště. Proto musíme dbát na to, aby substrát v květináči nikdy nevyschl a byl neustále mírně vlhký. K tomu nám může pomoci buď samozavlažovací květináč nebo přídavek hydrogelu do půdy, který pomáhá lépe zadržovat vodu. Bez těchto pomůcek se pětkovci bude dařit je u opravdu pečlivých pěstitelů.
Půda, do které pětkovec zasadíme, musí být také výživná a humusová, s alkalickým nebo neutrálním pH, protože tyhle africké krásky rozhodně nemají rády kyselé substráty. A důležitý je také systematický přísun vícesložkových hnojiv pro kvetoucí rostliny, ideálně každý týden, protože pětkovce živiny ze substrátu opravdu rychle vyčerpávají. V období vegetačního klidu (budete-li je pěstovat jako přenosné) pak hnojení nevyžadují.
Měli byste vědět: pěstujete-li pětkovec celoročně, umístěte ho ven až v druhé polovině května po posledních mrazících a dovnitř ho schovejte podle počasí nejpozději na konci října. Zima mu opravdu nesvědčí.
Myslet musíte také na pečlivé odstraňování odkvetlých květenství, protože pouze tehdy bude rostlina vytvářet více poupat a bude kvést déle a hojněji. Pokud zapomenete, kvetení se na dlouho přibrzdí nebo dokonce pro tuto sezónu zastaví úplně.
Jak pětkovec přezimovat
Při pěstování pětkovce kopinatého je třeba mít na paměti, že vzhledem ke svému původu není odolný vůči chladu a teplotám pod 5 ° C. Z tohoto důvodu se u nás obvykle pěstuje jako jednoletá rostlina, ačkoli za vhodných podmínek může být také úspěšně přezimován. Stačí ho přenést do světlé a chladné místnosti s teplotou asi 10-15 ° C.
Na začátku jara (únor-březen) pak můžeme nařezat vrcholové řízky z výhonků a zakořenit je ve vlhké půdě. Jiným způsobem se pětkovce rozmnožují jen velmi neochotně, protože jejich semena rychle ztrácejí klíčivost.
Náš tip: I když můžete čas od času vidět pětkovce i na záhonech, obvykle se jim tam příliš dlouho nedaří. Ovšem nejsou-li opravdu pečlivě zalévány a hnojeny, nevydrží krásné déle než měsíc. Pěstování v květináči na terase nebo balkoně je proto rozhodně mnohem lepší volbou.
A s čím pětkovce kombinovat?
Skvěle se hodí třeba thunbergie, hledíky, okrasné druhy povijnic nebo smil. Nejlépe se budou pětkovce cítit ve velkém květináči nebo truhlíku, v malých nádobách kvetou jen málo nebo vůbec ne.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz