Juka: V obchodech nechají její svěží zelené listy na vysokém kmínku chladného málokoho. Ovšem po příchodu domů následuje obvykle zklamání. Pěstování juky má totiž svá specifika a zažloutlé listy znamenají obvykle vážnou pěstitelskou chybu.
Nejčastěji bývá v obchodech k vidění Juka guatemalská ( Yucca guatemalensis). Její původní domovinu bychom našli v Guatemale a Mexiku, ale dařit se jí bude i u nás. Miluje slunce, nesnáší přemokření a její rychle rostoucí kořenový systém vyžaduje každoroční přesazení. Ovšem i při této péči nám doma s největší pravděpodobností nevykvete. Je to sice škoda, ale jinak jde opravdu o velmi vděčnou pokojovku.
Juka je vlastně takový kaktus
Tedy, abychom si rozuměli, patří do stejné rodiny jako agáve. Ovšem co do pěstebních nároků se opravdu podobá spíše kaktusům. Nenarazila jsem na rostlinu (vyjma sukulentů a kaktusů), která by byla tak citlivá na přelévání, jako právě juka. S konvičkou ji proto obcházejte velkým obloukem a zalijte teprve, když bude svrchní vrstva substrátu proschlá alespoň do hloubky tří nebo čtyř centimetrů.
Správná zálivka ale nestačí. Přebytečná voda musí mít možnost z květináče okamžitě odtéct. Obyčejná miska ale nestačí, musíte ji naplnit štěrkem nebo nasypat vhodnou drenáž přímo na dno květináče. Měla by zabírat asi 1/7 až 1/8 květináče podle velikosti rostliny. Substrát samotný musí být hodně propustný, skvělá je zemina pro pokojové rostliny s příměsí písku, ale existují i substráty určené přímo pro juky.
Slunce ano – klidně i to polední
Juka slunce miluje, nemusíte ji tedy stínit. Nevadí jí ani úpal, který by většinu jiných pokojovek spolehlivě zničil. Čím více světla bude mít, tím lépe se jí bude dařit. V létě vám bude vděčná za letnění, ovšem ven ji dávejte až po zmrzlých. Přízemní mrazíky opravdu nesnáší dobře. Čerstvý vzduch a hodně slunce jí zaručeně udělají dobře.
Ale nezapomeňte ji na podzim včas uklidit a to na světlé místo, kde tepoty neklesají pod 10°C a kde nehrozí průvan. Na obojí juka reaguje hnědnutím listů..
Juka a žloutnutí listů
Pokud listy žloutnou, půjde nejspíš o problém nadměrné zálivky. Nechte ji dobře vyschnout a zkontrolujte stav kořenového systému. Jestliže jsou kořeny na průřezu hnědé, jde o počínající hnilobu a měly by být odstraněny. Nebojte se kvůli tomu klidně rozebrat kořenový bal.
Jestliže jste chybu při zálivce neudělali, může být problémem nedostatek světla. V stínu se juce zkrátka nedaří, to si pamatujte. Jestliže oba výše zmíněné faktory nepřipadají v úvahu, pak se zaměřte na hnojení. Přidáváte do zálivky živiny v sezóně alespoň jednou za měsíc? Jestliže ne, napravte to.
Posledním kamenem úrazu je přesazování. Juka ho opravdu potřebuje každoročně. A je-li příliš velká, pak uvítá alespoň výměnu svrchní vrstvy substrátu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz