Fatshedera lizei

Fatsedera jako zajímavý hybrid do bytu. Vznikla křížením arálky a břečťanu

Fatsedera nebo také prodarovec břečťanovitý je pokojová rostlina, která vznikla křížením arálky (Fatsia) a břečťanu (Hedera). Po první jmenované rostlině má tvar listů, zatímco po břečťanu „zdědila“ popínavost.

Jak fatsederu pěstovat

Nejlepším způsobem je pěstovat tři rostliny společně v jednom květináči, který má uprostřed umístěnou tyč obalenou mechem. K této tyči je dobré rostlinky vespod přivázat provázkem nebo lýkem. Po této tyči se rostliny šplhají vzhůru a ovíjejí ji. Fatsedera se hodí do stinného koutu.

Co potřebuje ke svému růstu

fatshedera - Fatsedera jako zajímavý hybrid do bytu. Vznikla křížením arálky a břečťanu

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Protože růst je rychlý (až 30 cm za rok), může dorůstat až 2,5 metru. Potřebuje tedy dostatek místa. Má ráda rozptýlené světlo nebo polostín, ale dobře přežívá i na stinném stanovišti. Má raději nižší teplotu, maximálně do 18 °C. V létě potřebuje hojně zalévat, v zimě již méně. Nicméně nikdy by neměl vyschnout kořenový bal. Nemá ráda suchý vzduch vznikající od ústředního topení.

Přesazování a množení

Rostlinu přesazujeme do nového substrátu vždy na jaře. Přitom ji můžeme i seříznout. Ze seřezaných výhonů si vytvoříme vrcholové stonkové řízky, které zkrátíme na cca 15 cm. Řízky umístíme do zeminy smíchané s pískem a necháme zakořenit při cca 15 °C.

Choroby a škůdci

Rostlina téměř netrpí na choroby, avšak při přemokření listy žloutnou. Pokud je na příliš tmavém místě anebo někdy i na teple, objevují se prodloužené stonky bez listů, resp. mezi listy jsou příliš velké mezery. Pak je potřeba rostlinu přenést na o něco světlejší místo a snížit teplotu.

Jediným škůdcem, který napadá fatsederu, je sviluška, poznáte ji podle pavučinek na spodních stranách listů. Pomůže postřik systemickým insekticidem, přendat rostlinu na chladnější místo a denně ji rosit vodou, aby se zvýšila vzdušná vlhkost.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

nineteen + nineteen =