Fatsedera nebo také prodarovec břečťanovitý je pokojová rostlina, která vznikla křížením arálky (Fatsia) a břečťanu (Hedera). Po první jmenované rostlině má tvar listů, zatímco po břečťanu „zdědila“ popínavost.
Jak fatsederu pěstovat
Nejlepším způsobem je pěstovat tři rostliny společně v jednom květináči, který má uprostřed umístěnou tyč obalenou mechem. K této tyči je dobré rostlinky vespod přivázat provázkem nebo lýkem. Po této tyči se rostliny šplhají vzhůru a ovíjejí ji. Fatsedera se hodí do stinného koutu.
Co potřebuje ke svému růstu

Zdroj foto: en.wikipedia.org
Protože růst je rychlý (až 30 cm za rok), může dorůstat až 2,5 metru. Potřebuje tedy dostatek místa. Má ráda rozptýlené světlo nebo polostín, ale dobře přežívá i na stinném stanovišti. Má raději nižší teplotu, maximálně do 18 °C. V létě potřebuje hojně zalévat, v zimě již méně. Nicméně nikdy by neměl vyschnout kořenový bal. Nemá ráda suchý vzduch vznikající od ústředního topení.
Přesazování a množení
Rostlinu přesazujeme do nového substrátu vždy na jaře. Přitom ji můžeme i seříznout. Ze seřezaných výhonů si vytvoříme vrcholové stonkové řízky, které zkrátíme na cca 15 cm. Řízky umístíme do zeminy smíchané s pískem a necháme zakořenit při cca 15 °C.
Choroby a škůdci
Rostlina téměř netrpí na choroby, avšak při přemokření listy žloutnou. Pokud je na příliš tmavém místě anebo někdy i na teple, objevují se prodloužené stonky bez listů, resp. mezi listy jsou příliš velké mezery. Pak je potřeba rostlinu přenést na o něco světlejší místo a snížit teplotu.
Jediným škůdcem, který napadá fatsederu, je sviluška, poznáte ji podle pavučinek na spodních stranách listů. Pomůže postřik systemickým insekticidem, přendat rostlinu na chladnější místo a denně ji rosit vodou, aby se zvýšila vzdušná vlhkost.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz