Příznivé účinky klíčků jsou známé už od dávných dob. Konzumací klíčků si zajistíme velké množství vitamínů, minerálů a energie. Klíčky z mungo fazolí jsou součástí asijské kuchyně, můžeme je přidávat i do našeho jídelníčku.
Mungo klíčky vznikají klíčením zelených mungo fazolek. Chutnají jako čerstvý hrášek. Klíčení není náročné a je poměrně levné. Klíčky mungo zajistí příval obrovského množství energie. Semínko se probudí a začne růst, k tomu potřebuje velké množství energie, pokud budeme klíčky konzumovat, dostaneme do organismu právě tuto energii.
Již původní pralidé konzumovali klíčky, aby přežili v extrémních podmínkách a dodali tělu energii.
V naklíčených semínkách je velké množství vitamínů, minerálů a stopových prvků. Jako například vitamín A, B, C, E a K. Z minerálních látek a stopových prvků v mungo klíčcích najdeme vápník, fosfor, železo, hořčík, mangan, měď. Dále obsahuje aminokyseliny, mastné kyseliny, vlákninu a bílkoviny.
Jak na klíčení
Budeme potřebovat misku nebo se dá zakoupit klíčící miska (skleněná, plastová, porcelánová). Klíčit se dá i na sítku, které položíme na talířek a přiklopíme talířkem.
Semena důkladně propláchneme studenou vodou a přebereme.
Namočíme je přes noc do vody (trojnásobek vody k množství semínek) a necháme nabobtnat.
Druhý den je položíme do klíčící misky nebo plastové misky s otvory či na sítko.
Dvakrát denně proplachujeme vlažnou vodou a necháme okapat, aby se nezkazily.
Misku s klíčky necháme na tmavším místě při pokojové teplotě, na světle by moc vyrostly lístky a chuťově by nebyly tak sladké.
Během 2 – 3 dnů se mohou konzumovat.
Čerstvé jsou nejlepší, ale dají se pár dní uchovat v ledničce.
Jak je připravit?
Klíčky se mohou jíst syrové nebo přidat do polévky. Také se dají využít jako posyp na jídlo. Hodí se do salátů, rizota a jiných tepelně zpracovaných pokrmů. Varem se však ničí některé prospěšné látky.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz