Balzamíny nejsou žádnou novinkou, pěstovaly je už naše babičky, ty je také znaly pod názvy ančička, sultánka nebo pilná lízinka. Ozdobí balkon, terasu nebo i zahradu, záplavou barevných květů, prospívá i ve stinném místě. Netýkavky patří do poměrně velkého rodu Impatiens, zahrnuje jednoleté, dvouleté i trvalé byliny a polokeře. U nás jsou nejoblíbenější Impatiens walleriana a Impatiens New Guinea. Oba druhy jsou poměrně vytrvalé, tolerují i stín a krásně vykvétají.
Impatiens walleriana dosahuje výšky 20-40 cm, má keřovitý růst, květy jsou červené, bílé, lososové a fialové. Keřík se bohatě rozvětvuje a nové výhonky obrůstají množstvím poupat.
Impatiens New Guinea u nás není dlouho, vznikla křížením I. hawkeri a I. linearifolia. Je mohutnější, často se lze setkat s obřími balzamínami, které se prodávají v mohutných květináčích. Květy jsou taktéž velké, přibližně 5 cm. Mají dlouhou dobu kvetení, po celou sezónu až do prvních mrazíků. Kvete v bílé, růžové, fialové, červené a oranžové.
Jak balzamínu pěstovat
Balzamíně prospívá světlé až polostinné stanoviště, což je velmi ceněné, protože většina letniček a balkonových květin prospívá na slunci. Snesou i úplný stín, budou však málo vykvétat.
Substrát udržujte neustále vlhký, balzamíny mají velkou spotřebu vody. Na sucho reagují rychle, pokud je opakované, rostlina rychle hyne. Dobrým tipem jsou samozavlažovací truhlíky. Pokud se stane, že přeschnou, ihned je zalejte, reagují poměrně rychle. Hnojit můžete jedenkrát týdně, hnojivy pro balkonové květiny. Odkvetlé květy nemusíte odštípávat, balzamína se o ně postará sama.
Kam balzamínu umístit
Rostlina prospívá jak v nádobě na balkoně, tak i na záhoně. Velmi pěkně vypadá v závěsných nádobách. Vytváří také podrost pod vyššími dřevinami. Skvěle se také kombinuje s jarními cibulovinami.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz