zahrada

Jak na bezúdržbovou zahradu – základem je trávník, květiny a keře

zahrada - Jak na bezúdržbovou zahradu – základem je trávník, květiny a keře

Zdroj foto: I.Sáček, senior, CC0, via Wikimedia Commons

Bezúdržbová zahrada: Zcela bezúdržbovou zahradu asi nevytvoříte, ale můžete si mnoho věcí ulehčit, když vsadíte na ty správné rostliny a nebudete chtít zahradu dokonalou. Ostatně právě nedokonalosti vytvářejí krásu přírody.

Trávník

Trávník je zátěží pro každého zahrádkáře, protože vyžaduje pravidelné sečení, na jaře ještě úpravu vertikutačními hráběmi, na podzim zase hrabání listí apod. Máte tři možnosti na výběr:

  1. Ponechat jen malou část trávníku, jehož údržba vám nezabere tolik času.
  2. Nechat trávník jako louku, tj. síct/kosit jen dvakrát za sezonu.
  3. Místo trávníku si pořídit jinou zelenou plochu – z břečťanu, kopytníku nebo zběhovce plazivého – tady nebudete muset sekat nikdy.

Květiny

Ohledně květin vsaďte rozhodně na trvalky. Vůbec nejlepší jsou půdopokryvné trvalky, které zamezují i růstu plevele. Tomu zabrání také dostatečné mulčování. Přece jen pletí je asi nejnáročnější prací na každé zahradě. Mezi trvalky, které jsou vhodné pro bezúdržbovou zahradu, patří především: levandule, máta, petržel, pažitka, meduňka, mateřídouška, tymián, rozmarýn a další bylinky (zejména ty mrazuvzdorné), dále pak pivoňky, řebříčky, třapatka, denivka, barvínek, čechrava, kakost, hosta/bohyška, kopretiny, pomněnka a rozchodník. Snažte se dávat k sobě květiny, které kvetou různými barvami a v různých ročních dobách, aby byla zahrada stále plná květů.

cimisnik - Jak na bezúdržbovou zahradu – základem je trávník, květiny a keře

Zdroj foto: A. Barra, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Keře

Z keřů se hodí ty, které není potřeba každoročně prořezávat a přitom si budou udržovat stále krásnou podobu. Z těch větších vybírejte mezi rododendrony, dřišťálem, rakytníkem, šeříky, vajgélií a čimišníky (např. čimišník stromovitý), z menších jsou pak vhodné všechny azalky, hortenzie a bobkovišně.

Co vám ještě pomůže

Se zaléváním v parném létě pomůže automatický závlahový systém, který jen spustíte a bude sám zalévat, dokud bude potřeba.

S opylováním a ničením škůdců si poradí hmyz, kterému připravíte nebo koupíte hmyzí hotel.

Zvýšené záhony umožňují pěstovat zeleninu pohodlněji – méně se musíte ohýbat, obvykle je v nich méně plevele. Jsou menší na rozlohu a lépe se udržují. Přesto vysévejte zejména takovou zeleninu, kterou nemusíte jednotit.

Cestičky je nejlepší vyložit kameny nebo dlaždicemi, aby se v nich nevysemeňoval plevel.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, www.homebydleni.cz, www.nkz.cz

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář