Když se řekne prvosenka, nejspíš se vám vybaví petrklíč, tedy prvosenka jarní, která vykvétá velmi brzy na jaře žlutými kvítky. Prvosenek však existuje mnohem více, a některé jsou vhodné i pro pěstování v bytě.
Odkud pocházejí
Prvosenky jsou původní v Evropě, Asii i Americe. Jeden druh prvosenky vyšší – Primula elatior var. corcontica je dokonce původní u nás v Krkonoších, a je tedy tzv. endemitem.
Které prvosenky se hodí do bytu
Oblíbenými květinami do bytu jsou zejména kultivary jednoleté prvosenky – Primula malacoides. Vyznačuje se drobnými kvítky na okolíku, které mohou být nejrůznější barvy: od bílé, přes žlutou, růžovou, fialovou až po modrou.
Dále se pěstují kříženci prvosenky vyšší (Primula elatior) – ty se dají po odkvětu vysadit i na zahradu.
Prvosenka nálevkovitá (Primula obconica) je velmi odolná a trvanlivá, ale některým lidem může způsobovat alergické reakce na pokožce (svědění, puchýřky, skvrnky).
Co prvosenka potřebuje
Prvosenka potřebuje dostatek světla, ale ne přímé slunce. Teplota jí vyhovuje kolem 22 °C, lepší je teplota o trochu nižší, protože pak vám déle pokvete. Zálivku potřebuje střední, raději dešťovou nebo odstátou vodou. Rosení nevyžaduje. Některé prvosenky mají rády kyselejší půdy, a tak do substrátu můžeme přidat rašelinu. Jiné však mají raději zásaditou půdu. Nejlepším řešením je zeptat se na konkrétní kultivar hned při nákupu.
Choroby, škůdci a další problémy
Nejčastější chorobou prvosenek je tzv. žloutenka, která může vzniknout při přílišném slunečním záření anebo působením překyselené půdy. Ze škůdců pak musíme jmenovat především mšice – ty můžeme odstraňovat mechanicky nebo vhodným insekticidem. Dále pak mohou prvosenky napadnout háďátka, která požírají kořeny – tady je nejjednodušší napadenou rostlinu ihned odstranit (spálit), aby se nákaza nerozšířila na ostatní rostliny. Při přelití a trvale přemokřeném substrátu dochází k vadnutí a odumírání rostlin.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz