bauernorchidee

Bohatě kvetoucí letnička na balkon i do zahrady – to je klanokvět

Klanokvět patří k méně známým letničkám, avšak jakmile si jej jednou oblíbíte, již si ho budete pořizovat každoročně. Kvete totiž bohatými květy v nejrůznějších barvách a jeho použití v zahradě je velmi univerzální.

Jaké potřebuje stanoviště

Klanokvět (Schizanthus) potřebuje slunné a teplé stanoviště chráněné před větrem. Z půd mu nejlépe vyhovuje středně těžká propustná půda s velkým množstvím humusu a živin. Potřebuje také bohatou zálivku. Pro bohatší květy přihnojujeme jednou za 14 dní hnojivem na kvetoucí rostliny.

Jak vysévat klanokvět

Klanokvět můžeme vysévat od poloviny dubna, meziřádková vzdálenost činí podle výšky kultivaru 20 až 30 cm. Na stejnou vzdálenost pak rostlinky i vyjednotíme, protože tvoří malé keříky, jejichž nejčastější výška činí 25–40 cm. Semínka potřebují k vyklíčení teplotu 16–18 °C. A pozor: jsou opravdu maličká – na jeden gram osiva je jich 150 i více.

klanokvět - Bohatě kvetoucí letnička na balkon i do zahrady – to je klanokvět

Jaké květy můžeme zvolit

Klanokvět kvete nejčastěji bíle, žlutě, růžově, lososově, oranžově, červeně, karmínově nebo fialově. Některé kultivary jsou zajímavé tečkovanými nebo skvrnitými květy, jiné mají na květech čárkování, některé odrůdy mají i různé tvary květů. Kvete od května do října. A květy jsou tak bohaté, že téměř zakrývají zelené listy.

Kam klanokvět vysadit

Vzešlé rostlinky můžeme pěstovat na záhoně, jako obrubu záhonů, na skalkách, v truhlících na oknech, na balkonech v nádobách, a dokonce i jako pokojové rostliny – jen musíme dávat pozor, aby nestály hned za oknem, kam svítí sluníčko, to by jim přes sklo mohlo spálit listy i květy.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít