Jak pěstovat zahradní pryšce? Tyto trvalky vám bez problému porostou na slunci i ve stínu. Co více si přát? Jen možná bude nesnadné dilema, který druh z té rozmanité nabídky vybrat. Pryšec lze využít na okrasu do bytu či na zahradu, terasu nebo balkon.
Pryšce jsou velmi početným rodem, který čítá více jak dva tisíce druhů rozšířených po celém světě. Dokonce náleží mezi jeden z nejvíce různorodých druhů v rostlinné říši vůbec. V zahradnictvích a ve specializovaných prodejnách se objevují stále nové a atraktivní druhy a kultivary pryšců. Jejich půvab, impozantní krásu lze využít v rámci pěstování v interiéru i exteriéru.
Mezi pryšci najdete druhy bylinné, keře i polokeře. Některé druhy se řadí mezi sukulenty, často s trny a s obdivuhodným tvarově modifikovaným tělem. Některé zase patří mezi známé a oblíbené pokojové rostliny, jiné se zase pěstují coby trvalky na zahradě. Každopádně jde o dekorativní rostliny, které rozhodně zaujmou pozornost texturou, tvarem i barevnou proměnlivostí. Kromě základní zelené a její pestré odstíny, tak se lze setkat se žlutou, bílou, červenou či až skoro černou barvou.
U nás je velmi oblíbená a neznámější odrůda Euphorbia pulcherrima (vánoční hvězda), která náleží mezi jeden ze symbolů Vánoc u nás, kdy se používá jako dárková i dekorativní květina. Avšak i ostatní druhy stojí za pozornost. Pryšec je keřovitého vzrůstu, listy jsou mírně laločnaté a celokrajné. Na povrchu jsou chloupkaté. Květenství je tvořeno z barevných listenů, které z převážné většiny mají červenou barvu, ale právě díky novým kultivarům je možné vidět pryšce bílé, světle žluté či růžové. Uvnitř barevných listenů jsou velmi nenápadné květy. Rostlina kvete od května do srpna.
Jak pěstovat zahradní pryšce?
Ocenitelné je, že rostlina bez problémů snáší slunce i stín. Zapotřebí je humózní půda, ale i méně kvalitnější zemině bude růst. Většina běžných druhů zvládne bez problému i venkovní mrazy. Mezi vyloženě mrazuvzdorné patří například pryšec mnohobarvý, pryšec myrtovitý, pryšec mandloňovitý či pryšec skočcový. Naopak pryšec hnědokvětý si se zimou a mrazíky neporadí a je třeba mu poskytnout chráněné přezimování.
Péče o pryšce v interiéru
Důležitý je v tomto případě dostatek světla v místnosti. Pryšec potřebuje pro nakvétání cca 12 hodin světelného dne. Teplota před květem a během květenství by měla být cca 17 °C. Pokud by rostlina byla v teplejší místnosti během kvetení, brzy by odkvetla a záhy zahynula. Rostlinu je zapotřebí každý rok na jaře přesadit.
Rostlinu hnojíme od jara do podzimu, stačí jednou za tři týdny a to běžným květinovým hnojivem na list.
Jak množit a na co si dát pozor?
Rozmnožování je možné vrcholovými řízky, které se odebírají v měsíci červenec až srpen, 10 centimetrů dlouhé. Nejdříve se řízky namočí do vlažné vody, neboť obsahují mléko, které se díky vodě zatáhne. Dále pak je třeba stimulovat a napíchat do květináče. Zhruba za 3 až 4 týdny dojde k zakořenění.
Pryšec je bohužel náchylný na půdní houby, které jsou způsobené zpravidla špatným zaléváním. Dle konkrétního druhu je také možné bojovat s různými škůdci, které se na rostlině mohou vyskytovat, ať už to jsou mšice, svilušky či vlnatky.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz