Deutzia scabra

Trojpuky jsou oblíbené keře do zahrady, protože krásně voní

Trojpuky patří mezi nejoblíbenější zahradní keře, a to hned z několika důvodů: jednak jsou velmi nenáročné na stanoviště i na péči, jednak v pozdním jaru krásně kvetou a většina z nich i příjemně voní.

Odkud pocházejí

Trojpuky (Deutzie) pocházejí z východní Asie a známe asi 60 druhů těchto keřů. Zajímavé je, že jsou si natolik podobné, že i odborník je poznává s pomocí mikroskopu.

Jak vypadají

deutzia gracilis - Trojpuky jsou oblíbené keře do zahrady, protože krásně voní

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Keře dorůstají až 2 metrů výšky, a mají 1–2 cm velké květy, nejčastěji bílé, bílo-růžové nebo růžové barvy.

Jaké potřebují stanoviště a péči

Trojpuky dávají přednost vlhké půdě, bohaté na živiny. Dařit se jim bude třeba u zahradního jezírka. Jinak ale porostou prakticky kdekoliv. Snesou plné slunce, polostín i stín. V prvních letech nepotřebují žádný řez, starší keře je dobré prořezat po odkvětu – nejlépe několik nejstarších větší hned u země, protože tak povzbudíte růst nových výhonů.

Nejkrásnější kultivary do zahrady

Do zahrady se hodí například trojpuk něžný (Deutzia gracilis), který pochází z Japonska, má asi 1 metr dlouhé větve a asi 2 cm velké čistě bílé květy.

Do menších zahrad i do přenosných nádob si pořiďte raději trojpuk drobnokvětý (Deutzia parviflora), je asi jen 1 m vysoký, kvítky mají cca 1 cm v průměru a kvetou během června. Keř je velmi otužilý.

Růžovými květy se může pochlubit trojpuk růžový (Deutzia x rosea), jedná se o křížence Deutzia gracilis a Deutzia purpuranscens. Květy jsou podle kultivaru 2–3 cm široké, keřík dorůstá 1,5 m. Růžová barva květů patří mezi nejkrásnější, které lze na jaře na zahradě vidět.

Nejotužilejším trojpukem je trojpuk drsný (Deutzia scabra), roste opravdu bujně, má mnoho postranních výhonů, kvete bílými květy od června do července. Asi nejoblíbenějším kultivarem, který běžně seženete, je Deutzia scabra „Pride of Rochester“, který se může pochlubit plnými bílými květy, mnohdy zvenčí bledě růžově tečkovanými.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít