prihnojovat

I trávník potřebuje přihnojit, jen sekání nestačí

Abyste měli po celý rok hezký trávník, nestačí jej pouze sekat. Možná se budete divit, jak často ve skutečnosti trávník potřebuje přidat ty správné živiny a přihnojit.

Proč i tráva potřebuje živiny

Aby byl trávník hustý a pěkně zelený, potřebuje dostatek živin. Musí se totiž vypořádat s tuhou zimou, horkým létem, několikanásobným posekáním, zátěží při hrách dětí atd.

Jaký druh přihnojování zvolit

Existují hnojiva průmyslová a přírodní. Na trávník si můžete zvolit obojí, avšak doporučujeme zůstat u jednoho zvoleného hnojiva a příliš neexperimentovat. Jestliže se rozhodnete pro přírodní hnojivo, nejlepší je uleželý kompost. Tím trávník poházíte 3x do roka (na jaře, v létě a na podzim), nejlépe před deštěm nebo před zálivkou. Další možností je tekuté hnojivo z mořských řas, které dodá trávníku všechny potřebné živiny. Pokud se rozhodnete pro průmyslová hnojiva, máte na výběr dlouhodobá a krátkodobá – viz dále.

travnik - I trávník potřebuje přihnojit, jen sekání nestačí

Dlouhodobá vs. krátkodobá průmyslová hnojiva

Oba druhy mají své výhody i nevýhody. Zatímco dlouhodobá hnojiva se rozpouštějí dlouho – až několik týdnů, a tak stačí aplikace 2–3x do roka, tak krátkodobá hnojiva se rozpouštějí rychle a musíte trávník přihnojovat i 15x za sezonu. U krátkodobého hnojiva více hrozí, že se například působením deště vyplaví na jedno místo a trávník spálí. Z hlediska složení byste se neměli ničeho obávat, oba druhy hnojiva disponují vyváženým složením potřebných minerálů (dusík, draslík, fosfor, síra a hořčík).

Jak hnojivo aplikovat

Na malé trávníky můžete granulované hnojivo rozpustit ve vodě a trávník zalít. Tím předejdete sesypání hnojiva na jedno místo a spálení trávníku. Na větší plochy se doporučuje pořídit si rozmetač hnojiva – existují ruční i motorové.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář