Chcete, aby váš balkon byl nepřehlédnutelný v podobě živé dekorace? Rádi si užíváte pohled na záplavu květů? Dejte se do pěstování lotusu. Tato rostlina je známá také jako štírovník. Pokud se jí dostane správné péče, může vytvořit až třímetrové převisy. Váš balkon se tak může proměnit v zajímavou podívanou pro vás i kolemjdoucí. Rostlinu však je možné samozřejmě udržovat, tudíž lze i zkrátit, pokud by délka byla příliš.
Každopádně lotus je velmi krásnou balkonovou rostlinou, vynikne však v jakékoliv závěsné nádobě či v okenním truhlíku. U nás se pěstují dva druhy. Prvním je Lotus berthelotti, který se vyznačuje červenými květy. Zatímco druhým je Lotus macalatus, který má žluté květy s červeno-hnědým žíháním.
Oba výše uvedené druhy mají dlouhé výhony, na kterých jsou jehlicovité listy stříbřitě zelené barvy a v paždí listů se objevují květy. Lotus díky svým listům a květům působí elegantně a především zajímavě. Na záhonech se lotus uplatní jako rychle rostoucí půdopokryvná rostlina. Lotus kvete od dubna do července.
Pozor! Jedná se o jedovatou rostlinu
Jelikož je štírovník jedovatý, je třeba dávat pozor na děti a stejně tak i domácí zvířata. Pokud si chcete rostlinu uchovat i na následující rok, je třeba vždy na podzim seříznout na výšku okolo 10 centimetrů. Štírovník je nemrazuvzdorný, tudíž je třeba přezimování na světlém místě bez mrazu. Optimální je teplota v zimním období okolo 10 °C a dopřát rostlině jen mírnou zálivku. Na jaře pak je třeba, abyste přesadili rostlinu do nové zeminy a umístěte ji na teplejší místo o pokojové teplotě, kdy tak dojde k narašení nových výhonů. V květnu je ideální doba pro umístění ven na slunné stanoviště.
Rostlina pocházející z Kanárských ostrovů
Jak už lze odvodit, rostlina vyžaduje slunné stanoviště, nevadí přímé slunce. Naopak na stinném místě velmi málo pokvete. Jelikož rozdíl nočních a denních teplot má příznivý vliv na založení nových květů, a tak rostlina bez problému nasazuje poupata i koncem léta. Pozor na zálivku, neboť štírovník je velmi citlivý na nepravidelné zalévání, zejména po založení květů je nutné, aby substrát byl rovnoměrně vlhký, jinak může snadno dojít k přelití či přeschnutí, což vede k opadávání poupat.
Hnojit můžete začít ihned, jakmile se rostlina ujme v květináči, v truhlíku apod. Ideální interval je jednou týdně. Přes zimu rostlinu nehnojíme. Pokud budete pravidelně rostlinu zaštipovat, povede to ke zvýšenému počtu výhonů.
Štírovník neboli lotus lze množit vrcholovými řízky o velikosti zhruba 5 centimetrů, které se ponoří do růstového hormonu a poté se zasadí do vhodného substrátu. Úspěšnost zakořenění nastává pouze při vysoké vzdušné vlhkosti o teplotě okolo 20 °C za tři až čtyři týdny. Možné je množení výsevem od března.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz