orchidei

Orchideje si mikroklima vhodné k růstu vytvoří samy, jak je v tom podpořit?

14.3.2019
1 140 Zobrazení

Pěstování orchidejí obvykle rodu Phalaenopsis (český můrovců) se stalo oblíbeným koníčkem nejedné paní ale i pána domu. Právě teď by měla být většina rostlin v plném květu a těšit své majitele záplavou barev. Pokud tomu tak není, nejspíše jste někde udělali chybu. Pojďme se společně podívat na to, co orchideje ke svému úspěšnému růstu a nádhernému kvetení potřebují.

Základem úspěšného pěstování orchidejí je vhodné umístění. Vyhovuje jim světlé okno, ovšem bez přímého slunečního záření, které by mohlo jejich listy popálit. V zimním období by se květní stonky a v ideálním případě ani listy neměly dotýkat studené okenní tabule. A pak přichází na řadu zálivka.

Zaléváte své orchideje správně?

Je dobré si uvědomit, že orchideje patří mezi tzv. epifyty. To znamená, že rostou přisedle na stromě a většinu nezbytné vláhy získávají prostřednictvím vzdušných kořenů. Dlouhodobý pobyt v přemokřeném substrátu jim proto neprospívá. Vody sice potřebují hodně, ale přelévání přímo nesnášejí, což je pro mnoho pěstitelů nepřekonatelný oříšek.

Nejčastěji doporučovaný způsob – máčení květináčů v kbelíku s vodou 1x týdně a jejich následné odkapání – je náročný na čas i místo. Mnohem lepší službu rostlinám udělají samozavlažovací květináče, které rostlině poskytují neustálý přísun vody za pomoci nasákavých knotů, ale nechávají jen na ní, kolik a kdy jí využije. Výstupek na dně pak chrání citlivé kořeny před přemokřením. Průhledný květináč poskytuje dostatečný přístup světla ke kořenům a umožňuje vám jedním pohledem zkontrolovat stav vody v zásobníku.

TIP: Nezapomeňte také na vhodné hnojení nejlépe tekutým hnojivem určeným pro orchideje.

Phalaenopsis - Orchideje si mikroklima vhodné k růstu vytvoří samy, jak je v tom podpořit?

Zdroj foto: wikipedia.org                                         Phalaenopsis

Orchidejím se nejlépe daří ve skupinkách

Vitalitu orchidejí ovlivňuje také vzdušná vlhkost. Tu zajistí rosení každé ráno a také mírný odpar vody ze substrátu, zásobníku a dokonce i listů. Orchideje umístěné ve skupince si díky těmto faktorům rychle dokáží vytvořit tzv. mikroklima, za kterého mají všechny rostliny značný užitek.

Květináče natěsno vyskládané vedle sebe ale nevypadají dobře, proto doporučujeme truhlík speciálně určený pro orchideje s trojúhelníkovým průřezem, do kterého se vejde několik rostlin najednou. Zvednuté dno zaručí oddělení kořenů od zásob vody a elegantní tvar s jemnými křivkami a zvlněnou stěnou dodá celé kompozici osobitý půvab a styl.

Samozřejmě můžete orchideje čas od času rosit tak, jak jste byli zvyklí. Zvláště důležité je to při tvorbě nových poupat, které nedostatkem vláhy zpravidla trpí nejvíce. Pokud se však orchidej zároveň pyšní květy, překryjte je kouskem textilie nebo tvrdého papíru. Kapičky vody v kombinaci se slunečními paprsky by mohly jejich krásu nenávratně poškodit.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář