kamélie

Nebojte se kamélií. Dobře se jim daří i u nás

Zdá se vám, že kamélie jsou příliš náročné na pěstování, a tak se jim raději vyhýbáte? To ale opravdu není třeba, protože když ztratíte prvotní ostych před těmito nádhernými květinami, budete je už navždy chtít na své zahradě.

Původ kamélií

Kamélie pocházejí z východní Asie, Indočíny a Japonska. Původně se u nás pěstovaly jen v tropických sklenících a jako pokojové rostliny, ale později se zjistilo, že se dají pěstovat i na zahradách, a některé kultivary jsou dokonce vyšlechtěny na to, aby přežily mrazy až do -18 °C.

Podmínky pro pěstování kamélií

Kamélie ke svému životu potřebují mírně kyselou a propustnou půdu. Nevyhovuje jim trvale podmáčená půda a půda vápenitá. Půda však nesmí ani zcela vyschnout, to by způsobilo pomalý růst a opadání poupat. Kamélie mají mělké kořeny, které jsou citlivé na poškození. Proto je raději vůbec neokopávejte. Nepotřebují hnojit, stačí jim zetlené napadané listí. Mají rády stanoviště chráněné před větrem a mrazem, a raději v polostínu, naopak vůbec nemají rády ranní slunce. Kamélie kvetou již v únoru, ale na květy nasazují během srpna a září – tehdy potřebují dostatek tepla a světla.

camellia - Nebojte se kamélií. Dobře se jim daří i u nás

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Jak si vybrat tu správnou

Kamélií existuje na 30 000 kultivarů, ovšem ne všechny jsou u nás dostupné. Nejvíce kultivarů vzniklo z kamélie japonské (asi 20 000). Její první květy se objevují již v lednu. Jsou ohnivě červené s kontrastním vyčnívajícím středem žlutých tyčinek. Kultivar Ballet Dancer má krémově zbarvené květy, které vykvétají v únoru a březnu. Bílé květy má japonský kultivar Yukimiguruma. A pokud máte raději růžovou, zvolte kultivary Dr. Tinsley, Fleur de Pecher nebo Marguerite Gouillon.

Další ze základů pro mnoho kultivarů je kříženec kamélie japonské a kamélie saluensis – kamélie Williamsova. Je velmi odolná a mezi její kultivary patří bílo-růžovo-meruňkově kvetoucí Camelia Buttons´n Bows, červeně kvetoucí Camelia Debbie a žlutě kvetoucí Camelia Jury´s Yellow.

Z mnoha dalších kultivarů musíme zmínit ještě Camelii Spring Festival, která má růžové květy s tyčinkami a její největší zvláštností je, že kvete, až když ostatní kamélie již dávno odkvetly – během dubna.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

 

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít