Občas můžete na jeho chutné plody narazit v obchodech. Kiwano připomíná malé oranžové ježky, po rozkrojení váš však překvapí hráškově zelenou dužinou s velkými světlými semeny plochého tvaru, ne nepodobnými okurce.
Ve skutečnosti jde o jednu z nejlepších alternativ okurek u nás, však se mu také často říká africká rohatá okurka (příp. meloun). Obsahuje množství cenných látek, z nichž nejvýznamnější je železo, a to navíc v biologicky velmi snadno použitelné formě. Jeden jediný plod vám dodá celých 12 % denní dávky železa, tzn. asi 12 mg. Velkým pozitivem je také vysoký obsah draslíku a hořčíku a samozřejmě i vitamínu C, a v neposlední řadě i vysoký objem vody. Po kiwanu tak rozhodně neztloustnete – naopak.
Odkud se vzalo kiwano?
Přezdívka kiwana o jeho původu mnohé napoví. Ke svému jménu však nepřišlo v Africe, ale na Novém Zélandu. Právě sem se totiž z jižního a středního černého kontinent rozšířilo. Původní latinský název Cucumis metuliferus však není příliš přitažlivý, takže pro distribuci do obchodů byl vymyšlen zcela nový – kiwano.
Jak na konzumaci kiwana? Bude vám stačit lžička
Nejlepší je čerstvé a své využití najde ve sladké i slané kuchyni. Plod omyjte, rozpulte a vydlabejte lžičkou. Hodí se do zeleninových salátů, ale i do pudinků nebo sorbetů. A dá se připravovat i za tepla, zejména jako součást zeleninových příloh. Jedno kiwano každé ráno vám příjemně nastartuje den. Skvěle mu sluší také kombinace s melounem a citronovou šťávou. Osvěží v parném létě a dodá energii v zimě.
A barevná slupka navíc potěší mysl. Na míse s ovocem působí velmi dekorativně, oživí ji a dodá kompozici mnohem pozitivnější vzhled. A to také určitě není na závadu.
Jak pěstovat kiwano
Zvládáte-li pěstovat okurky, nebudete mít potíže ani s kiwanem, líbí se mu ve skleníku nebo fóliovníku. Semena je nutné předpěstovat, a to výsevem do truhlíků či květináčů koncem února. Postačí vám semínka z plodů, zakoupených v obchodech.
Semenáčky pěstujeme při pokojové teplotě, do skleníků je vysadíme ve stejném termínu jak okurky, tedy zhruba uprostřed května. Dejte ale pozor, kiwano se rychle rozrůstá a větví, rozestupy 80 cm mezi rostlinami berte tedy jako minimální! A nezapomeňte také na vhodnou podporu formou opěrných konstrukcí nebo sítí. Aby kiwano více plodilo, počkejte si, až výhony dosáhnou jednoho a půl metru délky, a poté je zastřihněte.
Z onemocnění je kiwano náchylné především na plísně, vyplatí se tedy zakoupit a aplikovat preventivní postřiky. Stačí použít fungicidní přípravky na okurky. Na první plody se můžete těšit na konci srpna. Sklízejte je jednoduchou probírkou až tehdy, kdy jejich slupka získá nádherně oranžovou barvu. Kiwano bude plodit až do zámrzu, v teplém skleníku tedy vydrží o něco déle.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Lze objednat semínka kiwana,?Nebo prosím o info,kde si kiwano koupit?děkuji