Jakmile sklidíte poslední plody rybízu a angreštu, měli byste začít s prosvětlováním stromkových i keřových odrůd, abyste měli v dalším roce rovněž bohatou úrodu. Jak tedy na to?
Stromek, nebo keř
Obě varianty existují jak u angreštu, tak i u rybízu. Obě mají také své výhody i nevýhody. Keře jsou nízké, někdy špatně přístupné jak pro okopávání a pletí, tak i pro česání plodů, plody bývají ušpiněné od bláta, častější je výskyt houbových chorob. Stromky mají plody čisté, dobře se okopávají, ale angrešt jako stromek sám o sobě neexistuje, bývá roubován na kmen meruzalky, tím se dožívá podstatně méně let, potřebuje stálou oporu a každoročně je potřeba odstraňovat u země podrost meruzalky.
Proč prosvětlovat rybíz a angrešt
Rybízy i angrešty potřebují prosvětlování, aby se zbavily starých větví, slabých a nepotřebných výhonů a aby netrpěly houbovými chorobami, padlím, hnilobou nebo plísněmi.
Prosvětlovat v létě, či v zimě
Ačkoliv rybízy i angrešty můžete prosvětlovat jak v létě, tak i v zimě, letní řez má jednu velkou výhodu – větvičky jsou olistěné a je mnohem přehlednější vybrat ty, které jsou přestárlé, suché, uhynulé nebo naopak příliš slabé. Zimní řez je spíš záležitostí pro zkušeného zahrádkáře, protože si musí poradit jen podle barvy kůry větví – ty nejstarší jsou černé. Jsou-li větve olistěné, vidíme také mnohem lépe, na kterých místech je stromek či keř přehoustlý.
Jak zkracovat větve
U keřových odrůd zkracujeme větvičky přímo u země. U stromkových přebytečné větve řežeme u kmenu. Postupujeme v zásadě tak, aby u keřových odrůd zbylo 8–12 základních větví a u stromkových volíme 5–7 výhonů za základní větve.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz