esnek

Víte, kdy sklízet česnek a jak jej skladovat?

Díváte se na záhon česneku a přemýšlíte, kdy je ten správný čas jej sklidit? Je důležité tento čas nepromeškat, neboť přezrálý česnek se hůře sklízí a méně vydrží. Nezralý česnek by zase nebyl chuťově dobrý a brzy by se kazil.

Kdy je česnek zralý

To, že je česnek zralý, poznáte podle nati. Musí být téměř suchá, maximálně zbývá 4–5 zelených listů uprostřed. To je ten správný okamžik, kdy je potřeba česnek sklidit. Vyberte si k tomu suché, nedeštivé počasí a vyrývejte jednotlivé řádky pomocí vidlí nebo rýče – opatrně, abyste nezasáhli paličky česneku.

Co s česnekem po sklizni

Po sklizni česnek jen očistěte od hrubých nečistot a svažte jej do kytic po cca 20 kusech, které zavěsíte na dobře větrané místo, aby vyschl. Pokud nemáte dostatek místa na takového sušení, nabízí se ještě dvě možnosti: buď česnek rozložit do jedné vrstvy např. na půdu, nebo mírně zkrátit listnatou část a jednotlivé rostlinky zapíchat paličkou nahoru do obrácených bedýnek s otvory – je to poněkud pracnější, ale česnek vyschne dokonale. Správné sušení trvá asi jeden měsíc.

 

esnek zahonky - Víte, kdy sklízet česnek a jak jej skladovat?

A jak nejlépe česnek skladovat

Česnek můžete skladovat v kyticích, nebo i v zapletených copech, nebo třeba jako obrácenou kytici zapíchnutou ve sklenici. Zapletené copy jsou velmi dekorativní a můžete je použít i jako vhodný dárek. V každém případě mu vyhovuje suché, větrané místo, a nesmí zmrznout. Správně skladovaný česnek vydrží rok, tj. do další sklizně.

Jde si ze sklizeného česneku připravit vlastní sazbu?

Ano, jde. Stačí, když si již při sklizni vyberete palice, které jsou zdravé, mírně nadprůměrně velké, a budete je skladovat odděleně od ostatních paliček. Na podzim paličky rozebereme na stroužky a ty namoříme např. sulkou, poté zvolíme vhodný záhon (nesmí to být tentýž, na kterém jsme pěstovali česnek letos) a ještě před prvními mrazíky zasadíme.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít