Zdravá a lahůdková čekanka nechyběla na stolech starých Řeků ani Římanů. Tak co kdybyste se ji pokusili vypěstovat také? Poradíme vám, jak na to.
Jakou půdu má čekanka ráda
Čekanka má ráda středně těžkou půdu nakypřenou do hloubky aspoň na 2 rýče (vytváří silné a dlouhé kořeny). Příliš lehkou půdu můžete upravit přidáním kompostu, příliš těžkou zase přidáním rašeliny. Jediné, co čekanka nesnáší, je hnojení čerstvým chlévským hnojem.
Kdy vysévat
Ideální je vysévat čekanku ve druhé polovině května. Jde to i v červnu, ale kořeny pak nedosáhnou takové tloušťky jako při květnovém výsevu. A pokud chcete, aby vám čekanka přežila přes zimu, a vy z ní mohli spotřebovávat puky, musí mít opravdu silné kořeny.
Jak vysévat
Čekanku vysévejte do řádků vzdálených od sebe 30 cm a semínka na jednom řádku od sebe vzdálená aspoň 2 cm. Po vzejití sazeničky protrhejte na vzdálenost 6–8 cm, aby měla čekanka (a zejména kořen) kolem sebe dostatek místa.
Sklízení čekanky
Čekankové kořeny sklízíme v polovině října. Vyrýváme je opatrně – jako např. mrkev – aby se nepoškodily. Nať seřízneme asi 2 cm nad vrškem kořene. Takto připravené kořeny založte a uskladněte v chladné místnosti, kde však nemrzne. Může to být i skleník či pařeniště. Založené kořeny přikryjte, aby se k nim nedostal mráz, a do doby rychlení ani světlo. Rychlené puky poté sklízíme od prosince do dubna, a to tak, že uskladněné kořeny přeneseme do místnosti, kde je teplota kolem 18 °C. Nádoby jsou stále zakryté černou folií, aby puky byly bílé. Sklízíme po 3–4 týdnech.
Co čekanka obsahuje a jak se používá
Čekanka má mnoho vitamínů (B, C), vlákninu, hořčík, sodík, železo, vápník a fosfor. Je tedy dobrým zdrojem vitamínů a minerálních látek přes zimu. Navíc je lehce stravitelná a vhodná pro diabetiky. V kuchyni se nejčastěji používá jako salát.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz