Odborníci dali hlavy dohromady a zjistili, jaké jsou nejčastější začátečnické chyby při zakládání a udržování zahrady. Zde je jejich souhrn poznatků v osmi bodech.
1 . Poznejte svou zahradu
Možná je to zjevné, ale ne všechno roste všude, takže to, co budete pěstovat, je hodně závislé na místě, kde žijete. Zaměřte se tedy na charakteristiku své zahrady – od klimatu až po expozici slunce. Nejdůležitější je to na začátku, protože chcete porozumět omezením a možnostem. Promluvte si s někým, kdo pracuje v zahradním středisku o nejlepších rostlinách pro váš region.
2. Otestujte svou půdu
To, jestli je vaše půda zásaditá, nebo kyselá zjistíte odečtením půdního pH. K tomuto účelu se v zahrádkářství prodávají testovací proužky. Zkoušejte více vzorků své půdy z různých částí zahrad. PH půdy ovlivňuje, jak rostliny absorbují živiny. Některým rostlinám se dobře daří v zásadité půdě, jiné mají radši půdu kyselou.
Zaměřte se také na strukturu půdy – ta by se měla ve vašich rukou snadno rozpadat. Pokud je vaše půda velmi tvrdá nebo jílovitá, bude většině vašich rostlin znesnadněn růst kořenů. Přidejte čerstvou půdu, mulčování a kompost a dbejte na to, abyste půdu provzdušnili co nejvíce a nejhlouběji ještě před výsadbou rostlin.
3. Začněte s „jednoduchými“ rostlinami
Pěstování zeleniny je zábavný úvod do zahradnictví. Jejich pěstování netrvá příliš dlouho, takže když uděláte chybu, neztratíte celé měsíce svého času. Dobrou volbou jsou také slunečnice, protože rostou rychle a vysoko. Nebo si pořiďte snadno rostoucí kapradiny. První úspěch je inspirující. Postupně se tak budete moci přesouvat na složitější rostliny.
4. Vytvořte si plán
Abyste se vyhnuli tomu, že svou zahradu přeplníte, prozkoumejte své rostliny ještě před výsadbou a ujasněte si, kolik prostoru zaberou nejen na výšku, ale také do šířky. Obecně by rostliny, které žijí více než dva roky, měly být od sebe vzdáleny přibližně 18 centimetrů. To umožňuje dostatek prostoru pro nový růst a zahrada vypadá pěkně. Je také důležité vědět, jak vysoko rostou vaše rostliny. Kratší a plazivější rostliny zasaďte dopředu do zahrádky a vyšší rostliny za ně. Jinak by vyšší rostliny zablokovaly menší, nebo by zablokovaly odrůdy, které preferují hodně slunce nebo stínu.
5. Nastavte si kalendář…
… nebo mějte obecnou představu o svých velkých zahradnických úkolech na každou sezónu. Na jaře začněte hnojit všechny rostliny a dělejte do každých šest až osm týdnů po vegetační období, které obvykle končí na podzim. V létě je obvykle příliš horko, takže bude potřeba dostatečná zálivka. Na podzim, kdy už odezní největší horka, je dobré začít s prořezáváním stromů a velkých křovin. Pokud v příštím roce plánujete výsadbu cibulovin, nebo nějakých nových rostlin, v tuto chvíli je můžete přidat na zahradu, nebo začít s jejich předpěstováním doma. Zima je období, kdy je třeba odříznout dřevnaté rostliny a růže – ještě před prvním mrazem.
6. Opatrně zalévejte
Dávejte svým rostlinám konzistentní a dostatečné množství vody. Konzistentní znamená, že to děláte pravidelně a „dostatečné množství“ znamená dostatek vody, což se ale liší od rostliny k rostlině. Ujistěte se, že voda proniká do půdy (neměla by se ukládat na povrchu). Novější rostliny budou potřebovat častější zálivku, protože jejich kořenové systémy nejsou zcela vyvinuty. Zalévání je nejlepší brzy ráno, když už se vyvine dostatečné teplo a rostlina může skutečně nasáknout vodu. Pokud budete zalévat večer, vaše rostliny mohou být náchylnější k houbám a dalším chorobám.
7. Pokračujte v dobré práci!
Pravděpodobně nebudete muset dělat každý den spoustu práce, ale pravidelná péče je největší a nejvýhodnější věc, kterou můžete dát vaší zahradě. Zbavujte se pravidelně plevele, prořezávejte a dělejte vše, co vašim rostlinám pomůže prospívat. Budete nepochybně vidět, jak každá rostlina reaguje na změny počasí a jak napravit problémy, jako jsou napadení předtím, než se stanou příliš problematickými.
8. Buďte trpěliví
Zahradničení je proces. Nestačí vrhnout se na to v jednom dni. Některé věci potřebují trpělivost, než například přijdete na to, kolik vody které rostlince prospívá. Sledujte to pravidelně, a když se něco nepodaří, poučte se ze svých chyb.
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE