řezání stromů

Jak správně prořezávat stromy

Prořezávání může pomoci vašim stromům, aby rostly silně a měly dobrý tvar. Dalším důvodem prořezání je odstranění poškozených větví, které umožňují růst nových větví a pomáhají předcházet vnikání virových, bakteriálních a plísňových infekcí stromu. Je důležité, aby bylo prořezávání prováděno správně a nedošlo k poškození celého stromu.

Rozhodněte se, co je třeba prořezávat

Při rozhodování o tom, jak strom prořezávat je potřeba rozhodnout se, jestli chcete, aby strom rostl do výšky, nebo do určitého tvaru. Odstraňování mrtvého dřeva, nebo lehké prořezávání můžete udělat kdykoli, ale pokud máte větší cíle, budete potřebovat naplánovat prořezávání vzhledem k ročním obdobím. Například prořezávání v zimě způsobí zvýšený růst během jara. Řezání v průběhu léta zpomalí růst řezané větve, takže je to dobrá strategie, pokud se snažíte vytvarovat strom nebo zpomalit růst větví, které nechcete.

Postup prořezávání

Naplánujte si, jak by měl strom vypadat po dokončení ořezávání.

Identifikujte hlavní větve stromu, které vytváří jeho „kostru“. Tyto větve neodstraňujte.

Odstraňte nejprve větve, které vykazují známky poškození.

Odstraňte větve, které kříží, a otevřete rostlinu tak, aby mohl vzduch cirkulovat a světlo dosáhlo do všech částí stromu.

Odstraňte větve, které rostou směrem dovnitř, směrem ke středu stromu. Ty způsobují nepořádek a nejsou zdravé.

Řežte větve, které působí jako překážky. Ať už jsou to nízké větve, které blokují váš chodník nebo vyšší větve, ohrožující vaše telefonní dráty, otírající vaši střechu, nebo přečnívající přes váš dům.

Prořezejte větve, které pomáhají tvarovat strom (odstraňte větve, které vypadají, že vyčnívají z podivných úhlů).

Prořezávejte co nejméně. Každý řez, který uděláte, ohrožuje systém ochrany stromů a otevírá strom pro potenciální napadení houbou a hmyzem. Neodstraňujte více než 25 procent větví stromu.

U většiny listnatých stromů se ujistěte, že na nejméně dvou třetinách stromu existují živé větve. Kmen sám o sobě nestačí, aby zajistil, že strom přežije.

Neprořezávejte více než jednou za sezónu, aby se strom zotavil.

ezání - Jak správně prořezávat stromy
Prořezávání k minimalizaci škod

Abyste zamezili vzniku nadbytečných škod, prořezávejte stromy v období spánku. Řezání během pozdního podzimu, nebo časné zimy snižuje stres stromu, protože minimalizuje ztrátu šťávy. V zimě je také menší pravděpodobnost nakažení hmyzem, nebo houbami. Dobrým způsobem je prořezávání poté, co odklidíte listy spadané ze stromu. To znamená, že strom spí. Pokud bouřka během jiné části roku způsobí zlomení větve, je vhodné strom okamžitě prořezat.

Proveďte řezy na spodní straně větve. Tento počáteční řez by neměl jít celou větví. Tento řez je proveden jako prevence před tím, aby větev praskla příliš blízko kmenu stromu. Řez by měl být proveden na té straně větve, která se nazývá límec. Jedná se o malý okraj kůry, který vyčnívá z každé větve. Tento límec chcete nechat neporušený.

Vyčistěte zařízení pro prořezávání. Ačkoli není pravděpodobné, že byste museli dezinfikovat vaše zařízení pro stříhání, pokud se vyvarujete řezání do zjevně nemocných částí stromů, je to bezpečnější. Dezinfikujte své nástroje alkoholem (nebo jakýmkoli domácím čisticím prostředkem) po každém prořezávání nemocného stromu.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář