Každý den vyhazujeme hromady zbytků a odpadků, které by mohly být ještě využity jinak, například k regeneraci ovoce, zeleniny a bylinek zcela zdarma. Nejenže můžeme ušetřit peníze, ale snížit také uhlíkovou stopu. Dokážete si představit, že máte neomezené množství vaší oblíbené produkce přímo na dosah ruky? Čerstvé ovoce a zelenina jsou často jedním z nejdražších položek na seznamu potravin.
Existuje několik druhů ovoce a zeleniny, které si můžete znovu zasadit a pěstovat, abyste zajistili, že je budete mít po ruce vždy, když je budete potřebovat. Tím současně ušetříte peníze, které byste za ně museli vynaložit. S rostoucími cenami potravin je nyní nejlepší čas, abyste začali pěstovat ovoce a zeleninu doma i v omezeném prostoru.
1. Jarní cibulka
Pokud chcete mít nekonečný zdroj jarní cibulky, je to až směšně jednoduché. Je to tak snadné, že se budete divit, proč jste to ještě nikdy neudělali. Zde je všechno, co musíte udělat: dejte svazek jarní cibulky do sklenice s vodou a postavte na slunečný parapet. Uřízněte si z nati tolik, kolik potřebujete. Do druhého dne cibulka doroste – jako kouzlo. Vysazením do půdy dosáhnete stejných výsledků.
Tento způsob pěstování mrkve je také velmi jednoduchý. Dostanete okamžité výsledky a můžete k tomu zapojit i své děti. Mrkev si můžete snadno pěstovat tak, že odříznete tu část mrkve, ze které roste zelená nať. Odřízněte tak 2,5 cm tohoto konce.
Z obou stran (pravé a levé strany) tohoto pahýlu zapíchněte jedno párátko. Poté pahýl umístěte na okraj sklenice (použijte starou a malou sklenici, pahýl by měl být řeznou stranou umístěn dolů). Naplňte sklenici vodou tak, aby se hladina sotva dotýkala spodní hrany pahýlu.
Dejte to na slunečný parapet, každý den kontrolujte a podle potřeby přidávejte vodu, aby se hladina dotýkala spodního okraje pahýlu. V průběhu týdne uvidíte zelené klíčky v horní části mrkve a malé bílé kořeny rostoucí ze spodu.
3. Celer
Postupujte tak, že odříznete základnu celeru a umístíte ji do misky – řeznou stranou dolů. Nalijte trochu teplé vody a umístěte na sluníčko. Každých několik dní měňte vodu a sprejujte vodou listy na základně celeru. Nechte základnu sedět ve vodě po dobu asi týdne a během této doby si všimnete, že okolní stonky začínají trochu vysychat, ale malé žluté listy uprostřed by se měly začít zhušťovat, vyrůstají a vycházejí z centra a mají tmavě zelenou barvu. Po uplynutí jednoho týdne můžete přenést celer do květináče a zakrýt jej půdou. Hojně zalévejte a uvidíte, že celer vyroste.
4. Sladké brambory
Všestrannost sladkých brambor je důvodem jejich obliby u různých kuchařů. Pro pěstování si vyberte zdravé, organické brambory – pokud začínají vykvétat, tím lépe, urychlíte si tak start. Umístěte své sladké brambory do nádoby s vodou, ponořte je do ní, ale nechte pár centimetrů nad vodou. Občas vyměňte vodu. Sklenice s vodou a bramborou by měla být v oblasti, kde je dostatek slunečního světla. Za pár dní můžete vidět první klíčky. Když jsou klíčky dlouhé čtyři až pět centimetrů, vytáhněte je ze sladkého bramboru, čímž vyrostou další klíčky. Umístěte klíčky do vody – můžete použít stejnou sklenici.
Když je klíček dobře zakořeněný, vysaďte ho do půdy, která má výšku asi 25 cm. Pokud vaše půda ještě není teplá, nezapomeňte počkat, až bude (kolem června) nebo pěstujte brambory uvnitř. Rostlinu dobře zalévejte. K první tvorbě jedlých plodů dojde za několik měsíců. Každopádně byste měli sklízet před prvním mrazem.
5. Pórek
Znovu pěstování pórku je velice podobné pěstování jarní cibulky. Umístěte pórek i s kořeny do mělké skleněné nádoby, která je naplněna vodou. Kořeny směřují dolů. Stačí cca 3 centimetrový kousek. Umístěte na sluneční parapet a občas měňte vodu. Pórek se začne znovu rozvíjet.
6. Zázvor
Vše, co potřebujete, je kousek klíčícího zázvoru, aby se znovu rozmnožil. Kořen, který si vyberete, by měl být pokrytý kůží, a ne scvrklý a starý. Měl by mít také několik pupenů – pokud jsou trochu zelené, tím lépe. Namočte kořen zázvoru nejprve v teplé vodě, aby se připravil na výsadbu. Poté naplňte nádobu dobře odvodněnou půdou. Umístěte kořen zázvoru s pupeny směřujícími nahoru do půdy a zakryjte asi 5 cm vrstvou půdy.
Umístěte na místo, kde se nedostává přílišné sluneční světlo, ale které je teplé. Sprejem vlhčete půdu. Růst neprobíhá rychle, ale za několik týdnů začnete vidět výhonky vystupující z půdy. Zázvor je připraven na sklizeň 3-4 měsíce od začátku růstu.
7. Bazalka
Vypěstování bazalky není tak snadné, ale není důvod se toho obávat. Najděte si stopku, která má minimálně 6 listů. Čím delší je stopka, tím lépe. Tento stonek odřízněte nožem nebo nůžkami. Odstřihněte horní listy nebo květy a spodní listy vpravo od místa, kde se setkávají se stonkem. Umístěte do nádoby s vodou a pozorujte. Asi za týden byste měli vidět kořeny, které můžete zasadit do půdy.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz