Co to znamená probírka a proč ji právě u tohoto druhu ovoce dělat? To se všechno dozvíte v našem článku.
Probírka
Probírka znamená odstranění všech malých či poškozených plodů, aby ty nejlepší mohly dozrát a vaše úroda tak byla co největší. Nebojte se, že byste si otrháním plodů nějak uškodili, obvykle je co do hmotnosti výnos stejný. Jen malé plody by neměly takovou jakost.
Kdy provádět probírku u meruněk a broskvoní
Nejlepším obdobím pro provedení probírky je právě červenec. Většina malých a nějakým způsobem poškozených plodů již spadla, ale přesto na stromech zůstává ještě velký počet menších plodů, které by neměly šanci vyzrát.
Jak provádět probírku plodů
Probírku je třeba provádět opatrně, z každého trsu plodů ponechat ten největší a nejlepší a přitom mu nepoškodit stopku.
Co s letorosty
Pokud máte plody na letošních letorostech, nejlépe uděláte, když letorost zastřihnete asi na vzdálenost 4–5 listů od plodu. Tak půjdou všechny živiny, které by jinak spotřeboval letorost ke svému dalšímu růstu, do plodu.
Meruňky a broskvoně v kordonech
Máte-li více meruněk či broskvoní v kordonech, je třeba kromě probírky také letorosty vyvazovat. Při probírce ponechte na každém letorostu 2–3 plody. Letorosty pak vyvazujte rovnoměrně k opoře. Letorosty, na kterých rostou plody, můžete také zkrátit na vzdálenost 4–5 listů od plodu.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz