Římský kmín jsou semena rostliny šabrej kmínovitý, která patří do stejné čeledi jako naše petržel. Římský kmín však jako koření najdeme především v severoafrické, jihoasijské, perské, mexické a jihoamerické kuchyni.
Odkud pochází
Římský kmín (Cuminum cyminum) pochází z Egypta, a vůbec celé oblasti východního Středomoří. Odtud se dále rozšířil do Indie, Sýrie, Turecka, Číny, Maroka, Mexika, Chile a na Maltu. Největším vývozcem je pravděpodobně Indie, která vypěstuje až 70 % světové produkce tohoto koření.
Jakou má chuť
Je ostřejší než klasický kmín, chuť má mírně oříškovou, ale zároveň i pepřovou a nahořklou, může způsobovat mírné pálení jazyka.
Kam se přidává
Sám o sobě se používá na maso, ryby, do pomazánek, na brambory, do rýže, do sýrů i nakládaných okurek. Častěji se s ním setkáme v kořenicích směsích, jako je například chilli, kari, korma či masala.
Co římský kmín obsahuje
Římský kmín obsahuje mnoho významných stopových prvků: vápník, hořčík, železo, měď, mangan, draslík, selen a zinek.
Jaké má léčivé účinky
Jako mnoho jiných koření má i římský kmín léčivé účinky. Zlepšuje například trávení, pomáhá bojovat s nachlazením a chřipkou, pomáhá při chudokrevnosti (i při té způsobené menstruací a porodem), snižuje horečku, tlumí průjem i zvracení. U kojících žen může zvyšovat produkci mléka (laktaci). Má i částečně protirakovinotvorné účinky, zejména proti rakovině trávicích orgánů (žaludek, slinivka, játra). Pomáhá i při cukrovce a epilepsii.
Zajímavost
Římský kmín můžete přidat i do semínek pro ptáky, které v zimě přikrmujete.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz