ruze

Podpořte zakořenování svých řízků přírodními stimulátory, najdete je ve spíži

Řízkování: Množíte rostliny řízkováním a potřebujete, aby se vám docela jistě ujaly? Pak se nespoléhejte jen na sklenici s vodou, ale pomozte si i osvědčenými přírodními prostředky. Ve hře jich je celá řada.

Když se řekne kořenový stimulátor, většinou si představíme chemické prostředky z obchodů. Nestojí sice příliš moc, ovšem jen málokdy je máme po ruce ve chvíli, kdy je právě potřebujeme. Tak proč je nenahradit stejně osvědčenými prostředky? Vhod vám tak může přijít třeba droždí nebo med, ovšem k zahození není ani aloe vera.

Na co si dát pozor při řízkování

Pokud nechcete sázet řízky přímo do hlíny (a u řady rostlin se to ani nedoporučuje), ošetřete jejich stonky před vložením do vody těmi správnými prostředky. Předtím je však dobře seřízněte – našikmo pod úhlem 45°, stonek tak bude moci lépe nasávat vodu. Někdy se mylně domníváme, že tak získá i větší místo k pouštění nových kořenů, ty však ve skutečnosti obvykle vyrůstají po stranách.

Stonek (resp. jeho část, která bude ponořena ve vodě) také zbavte všech listů, které by mohly nepříjemně zahnívat. A pokud je na řízku květ (tedy například ve chvíli, kdy chcete namnožit růži z kytice), bez milosti ho odřízněte. Jen by zbytečně rostlinu vysiloval a vaše úsilí by se tak nemuselo setkat s úspěchem.

aloe vera - Podpořte zakořenování svých řízků přírodními stimulátory, najdete je ve spíži

Zdroj foto: pixabay

Co použít místo umělých stimulátorů

Osvědčenou radou našich babiček je dozajista droždí. Používaly ho na všechno možné – od pečení koláčů, přes hnojení až po péči o řízky. A jak ho použít? V litrové sklenici rozpusťte malou čajovou lžičku kvasnic z kostky (v případě sušených použijte správný přepočet) a do vlažné vody ponořte stonek rostliny, kterou chcete rozmnožit. Stačí zhruba do třetiny. Nechte 24 hodin. Poté opláchněte a umístěte již do běžné sklenice s vodou. Kořeny by se měly objevit rychle a ve větším množství.

Skvěle se hodí i šťáva z aloe

Vcelku nezáleží na tom, jestli máte doma aloi pravou (vera). Stromovitou nebo jakoukoliv jinou. Účinných látek v sobě všechny druhy obsahují dostatek. Do sklenice s řízkem stačí nakapat asi deset kapek z odtrženého listu a nechat zakořenování svému osudu. Po týdnu a dvou ještě pár kapek přidejte a dále se kromě dolévání vody nemusíte o rostlinku vůbec starat. Kořínky se objeví do několika týdnů (podle druhu).

Máte med od včelaře? Použijte ho

Kvalitní med je také skvělým stimulátorem. Chtějte nejlépe ten od blízkého včelaře nebo opravdu dobrou značku z obchodů. Pak už stačí vzít malou lžičku, rozmíchat ji v jednom litru vody a řízkovanou rostlinu na 12 hodin namočit. Poté ji bez omývání přendejte do sklenice s čistou vodou a nechte v klidu pustit kořeny. Uvidíte, že se objeví doopravdy rychle. Dále už je péče o řízky podobná té, jakou provádíte běžně.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář