Rybí hlava: Také máte v rodině vášnivého rybáře nebo jednoduše hledáte stále lepší a lepší způsoby, jak zvýšit plodnost svých zeleninových záhonů nebo ovocných dřevin? Máme pro vás jeden šikovný tip, pocházející přímo z vodnické říše.
Tedy vlastně by se dalo říci z Japonska, protože právě tady se zbytky ryb používají k hnojení půdy už od nepaměti. Vlastně se není čemu divit – ryby jsou totiž jednou z mála komodit, které má tato ostrovní země dostatek. Ovšem své zkušenosti s ním mají i severoameričtí indiáni, ti zase nedali dopustit na zbytky ryb při pěstování rajčat. A jak tento postup funguje v praxi?
Co vlastně obsahují ryby
Vcelku nezáleží na tom, zda použijete ke hnojení oblíbenou rybí moučku nebo zužitkujete zbytky po přípravě ryb z kuchyně. Vždy budou vašemu přírodnímu hnojivu dominovat tři důležité prvky – fosfor, draslík a vápník. A pokud se o výživu rostlin jen trochu zajímáte, pak víte, že přesně tohle vaše květiny, zelenina i ovocné stromy ke své spokojenosti potřebují.
Náš tip: Pokud vám jde zejména o fosfor, pak byste měli vědět, že ho nejvíce obsahují kosti. Jednoduše je proto můžete spálit a hnojit jejich popelem. Ovšem počítejte s tím, že většina užitečného dusíku unikne do ovzduší a vy o něj definitivně přijdete.
Hnojení rybí moučkou je nejpohodlnější
Jednoduše tak můžete zajít do obchodu a pořídit si balení moučky z rybích kostí. Bývá běžně k dostání v zahradnictvích a leckdy i ve zverimexech. Dále pak už stačí postupovat podle návodu. Obvykle se doporučuje zapracování jedné lžíce rybí moučky k rostlině a to 3-4x během sezóny. Vše je pohodlné, bez jakéhokoliv zápachu apod. Tak proč vlastně přecházet na hnojení čerstvými rybami? Ty mají totiž výhod ještě o něco více.
Obvykle jednoduše chceme využít zbytky
Většinou se tradice hnojení rybími hlavami a dalšími zbytky předává v rodině rybářů. Pokud totiž tyto odpadky vyhodíte na kompost, může se vám velmi snadno stát, že na vaši zahradu přilákají nechtěné návštěvníky v čele s kunami a potkany. Ovšem zakopete-li je pod zem, pak se podobných pohrom obávat nemusíte.
A co víc, říká se o nich také, že ve chvíli, kdy se rozkládají a hnijí, dokáží z vašeho pozemku odpudit i řadu nevítaných návštěvníků. Jde kupříkladu o krtky, myši, hryzce, hraboše a další chlupáče s vynikajícím čichem. A odporný zápach hniloby přímo v zemině se jim samozřejmě vůbec nelíbí.
Náš tip: Pokud doma nadšené rybáře nemáte, vůbec to nevadí. Řada rybáren prodává ořezy a další zbytky za velmi přívětivou cenu. Většinou kilo odřezků a rybích hlav nestojí více než 10 Kč, leckde se však vejdete i do pětikoruny.
Jak při hnojení rybími hlavami postupovat
Základem je to, že si opravdu „máknete.“ Tzn. zapomeňte na to, že by vám prošlo jen mělké zakopání rybího masa pod povrch. Rybí hlavy by měly přijít alespoň půl metru hluboko, jedině tak nebude nepříjemný zápach obtěžovat žádné „nadzemní“ obyvatele zahrady. Mimochodem, vůbec nemusíte hnojit jenom hlavami. Použít lze i celé ryby nasekané na menší části. Počítejte však s tím, že se v půdě rozkládají o něco rychleji, takže chcete-li zásobit své rostliny minerály po dlouhou dobu, pak vsaďte spíše na rybí hlavy. A to samé platí i pro rybí kosti. Také jim nějakou dobu trvá, než se rozloží, musí jich však být samozřejmě o něco více, takže si přes zimu dělejte zásoby klidně třeba v mrazáku.
A co se stane, když se do masa pod zemí dají červi? Vlastně vůbec nic, dokonce je to i žádoucí. Jejich přítomnost pomůže trochu více zkypřit půdu, takže vaše zahrada na tom jen vydělá. A nezáleží na tom, zda jste fanoušky do pěstování ovoce, zeleniny nebo třeba květin. Však uvidíte.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz