Ačkoliv se někdy v lidovém jazyce šeříku říká bez, jedná se o naprosto odlišný keř. Zatímco bez (zvláště bez černý) známe jako léčivku, která roste prakticky všude kolem cest, na okrajích lesů apod., šeřík pěstujeme spíš uměle v zahradách a parcích, a to hlavně pro jeho vůni. Když si totiž ustřihnete větvičku šeříku domů do vázy, provoní vám celý byt.
Odkud pochází
Šeřík obecný (Syringa vulgaris) je domovem v horách jihovýchodní Evropy. Brzy se ale rozšířil do celé Evropy a jak tento výchozí keř, tak i spousta jeho kultivarů byly pěstovány v zahradách a parcích.
Jak šeřík pěstovat
Není to náročný keř, snese prakticky jakoukoliv půdu kromě výrazně kyselé. V zahradě se uplatní jako pozadí, protože nekvetoucí je dost tmavý. Dorůstá výšky až 7 metrů, což lze ale jednoduše ovlivnit prořezáváním – nejlépe po odkvětu. Kvete v květnu a červnu. Uschlé květy na mladých výhonech raději odstraňujeme, aby měl keř dost síly pro růst a netvořil zbytečně semena.
Kultivary vhodné do zahrady
Syringa vulgaris Decaisne – jedná se o jeden z nejhojněji kvetoucích šeříků, má mohutné laty (květenství) s velkými jednoduchými květy, které jsou během rozkvětu namodralé. Silně voní.
Syringa vulgaris Mrs. Edward Harding – nádherný a nápadný šeřík se slézově zbarvenými květy v elegantních kuželovitých latách, v průběhu kvetení mění květy barvu na lila. Voní však jen slabě.
Syringa vulgaris Primrose – pokud hledáte něco výjimečného, bude to váš favorit, kvete totiž žlutě. Voní ale také jen slabě.
Syringa vulgaris Rustica – plnokvětý kultivar s hustě kvetoucími latami, květy jsou růžově zbarvené. Lehce, ale příjemně voní.
Syringa vulgaris Sensation – dostal své jméno pro své dvoubarevné květy: každý karmínově červený květ je lemován stříbrobílou nitkou. Jedinou nevýhodou je slabá a ne příliš příjemná vůně.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz