záhony zeleninové

Rostliny, které byste měli pěstovat v těsné blízkosti

Organičtí zákazníci vědí, že různorodá směs rostlin vede ke zdravé a krásné zahradě. Mnozí věří, že některé rostlinné kombinace mají mimořádné (dokonce tajemné) schopnosti. Díky nim si různé rostliny pomáhají v růstu navzájem. Příkladem mohou být vysoké rostliny, které mají rádi slunce a poskytnou stín nízkým rostlinám citlivým na slunce. Mimo to také různá kombinace rostlin může předcházet problémům se škůdci. Například cibule odpuzuje škůdce, ale například jiná rostlina může přitahovat brouky, kteří se danými škůdci živí.

Zde jsou vypsány kombinace rostlin, které byste rozhodně měli pěstovat blízko sebe.

Růže a česnek

I když se někomu může zdát tato kombinace podivná, zahradníci sadili česnek a růže ve své blízkosti po celá léta. Česnek totiž může odradit škůdce růží. Zelená nať česneku je tak aromatická, že není pro některé škůdce přitažlivá. Malé fialové nebo bílé květy česneku navíc vypadají dobře s rozkvetlými růžemi.

Měsíček a melouny

Některé druhy měsíčku kontrolují kořeny melounu stejně účinně, jako chemické ošetření.

Rajčata a zelí

Rajčata odpuzují larvy housenek, které se rády živí zelím. Nechávají v něm velké otvory a kritické škody.

Okurky a lichořeřišnice

Popínavé stonky lichořeřišnice jsou skvělým společníkem pro vaše okurky, dýně nebo cukety. Lichořeřišnice odpuzují hmyz, který se rád pouští do okurek. Na druhé straně poskytuje útočiště jinému dravému hmyzu – jako jsou pavouci a brouci.

Zelí a kopr

Kopr je skvělý společník pro rostliny, jako je zelí, brokolice a růžičková kapusta. Zelí na jedné straně podporuje růst kopru, kdežto kopr přitahuje drobné prospěšné vosy na straně druhé. Tyto vosy pak zbavují zelí škůdců. Pozor: nikdy byste neměli pěstovat kopr u mrkve.

zelenina a rostliny - Rostliny, které byste měli pěstovat v těsné blízkosti
Kukuřice a fazole

Kukuřice je vysoká rostlina, fazole je malá popínavá rostlina. Nejen kvůli tomuto tvoří skvělý pár. Fazole přitahují prospěšný hmyz, který se živí škůdci kukuřice. Navíc se fazole mohou vinout po stoncích kukuřice a vy jim nemusíte aplikovat jinou podporu.

Salát a vysoké květiny

Tabák nebo luštěnice poskytují vašemu salátu potřebný polostín.

Ředkvičky a špenát

Ředkvičky na své listy nalákají škůdce, takže špenát zůstane nedotčený. Plody ředkviček tím ale nijak neutrpí.

Brambory a tařicovka přímořská

Tařicovka přímořská je dost vysoká, aby mohla tvořit přírodní plot kolem vaší zahrady. Má drobné květy, které přitahují prospěšný hmyz, jako jsou dravé vosy. Ty se živí na škůdcích, které ohrožují brambory.

Kapusta a šanta kočičí

Šanta kočičí přirozeně odpuzuje komáry. Studie prokázaly, že pokud u šanty pěstujete kapustu, poškození kapusty hmyzem bude mnohem menší.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář