Pěstování česneku vyžaduje dostatek prostoru na zahradě a také trpělivost. Je to neobvyklá rostlina v zeleninové zahradě, protože musíte počkat téměř rok po výsadbě, abyste si ji mohli vychutnat. Ale pokud jste jej dobře pěstovali, můžete mít na zimu domácí čerstvý česnek.
Kdy sklízet paličky česneku?
Jakmile vrcholy rostlin česneku začnou umírat, víte, že je čas sklízet. Většina z nás zaseje česnek na podzim a poté čeká. Stejně jako u většiny kořenové zeleniny, nebudete vědět, jak se věci mají, až do okamžiku pravdy. Například brambory můžete přinejmenším trochu hlídat na okrajích, a cibule a ředkvičky mají alespoň tu slušnost, že své plody vytáhnou trošku nad zem. Česnek ne.
Před sklizní
Chcete-li sklízet svůj česnek, začněte se připravovat několik týdnů dříve. Když uvidíte, že listy začínají klesat, zastavte zalévání. Samozřejmě, je to nemožné, když prší, ale uděláte to nejlepší, co můžete. Vykopat česnek můžete tehdy, když spodní listy začnou hnědnout. Jediným způsobem, jak si být jisti, je skutečně vykopnout několik hlaviček česneku a rozlomit je na polovinu.
Nesprávný čas sklizně
Pokud sklidíte paličky česneku příliš brzy, povede to k menším hlavičkám. Malé hlavičky je obtížné skladovat, protože jdou hůře svázat. Pokud naopak necháte česnek příliš dlouho v zemi, může se stát, že stroužky vyklouznou ze své kůže a budou tak náchylné k nemocem. Ne všechny odrůdy česneku dozrávají současně, takže se informujte u prodejce svých sazeniček.
Sklízení česneku
Vždy vykopávejte česnek, nikdy se nepokoušejte vytahovat ho ze země. I když jste zasadili malou rostlinku a i na povrchu se může zdát, že hlavička česneku bude malá, ve skutečnosti však může mít česnek rozsáhlý kořenový systém hluboký i několik centimetrů. Zahradní vidle fungují lépe než rýč nebo motyka. Vidle vám pomohou uvolnit půdu a otřepat hlavičky česneku od hlíny.
Lopatkou lze také sklízet, avšak v některých případech se můžete příliš přiblížit k hlavičkám česneku a poškodit je nebo je překrojit. Takto poškozený česnek může být stále zužitkován, není ale vhodný pro dlouhodobé skladování. I s vidlemi začněte kopat několik centimetrů od rostliny a postupně uvolňujte půdu kolem česneku.
Jak připravit čerstvý česnek pro použití a skladování
- Odstraňte veškerou zeminu kolem česneku. Neumývejte česnek a už vůbec jej neuskladňujte vlhký. Nechte stébla a kořeny na česneku, i když jsou uschlé.
- Nechte česnek vysychat tři až čtyři týdny buď v dobře větraném prostoru, nebo na suchém, stinném místě venku. Sluneční světlo může změnit chuť čerstvého česneku.
- Jakmile se nať a kořeny zcela vysuší, mohou být odříznuty, pokud nemáte v plánu splétání česneku.
- Hlavičky můžete dále vyčistit odstraněním vnějších plášťů. Dávejte pozor, abyste neodhalili vnitřní stroužky.
Skladování česneku
Skladujte svůj česnek na chladném (0 – 4,5 °C) tmavém místě, s dostatkem cirkulace vzduchu.
Splétání a zavěšení česneku je dobrým způsobem, jak ho skladovat, ale nevěšte jej v kuchyni, kde bude v jasném světle. Hlavičky můžete také uložit do síťového sáčku nebo nádoby.
Měkké odrůdy česneku lze skladovat po dobu 6-8 měsíců. Pravidelně kontrolujte, zda není palice česneku měkká nebo neklíčí.
Tvrdší odrůdy mohou vyschnout, vykvést nebo zmizet během 2 až 4 měsíců.
Ušetření stroužků pro další pěstování
Pokud byste si chtěli z letošní úrody nechat stroužky pro zasazení v příští sezóně, není nic jednoduššího. Jednoduše odložte několik z vašich největších, nejzdravějších hlaviček. Neodkládejte si malé paličky česneku – ty mají za následek malé stroužky nových rostlin. Uchovávejte odložené hlavičky v pokojové teplotě s relativně vysokou vlhkostí, aby nedošlo k jejich vyschnutí.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz