dýně

Pěstujeme dýně, cukety a melouny

Dýně, cukety i melouny mají jedno společné. Nejlépe se jim daří na kompostu na stinném místě. Pak již nepotřebují téměř nic a přitom se nám odmění bohatou úrodou. Zkuste pěstovat alespoň jeden druh z této zeleniny (ano, čtete dobře, meloun opravdu patří mezi zeleninu) a uvidíte sami.

Semínka do květináčků

Semínka dýní, cuket nebo melounů vysázejte do pěstebních květináčků. Dejte jim tam zeminu bohatou na živiny nejlépe promíchanou s domácím kompostem. Hodně zalévejte a po několika dnech již uvidíte klíčit rostlinky. Poté je ještě ponechte doma nebo ve skleníku, aby zesílily.

Po zmrzlých vysaďte ven

Jakmile přejde riziko posledních mrazíků (po polovině května), můžete zesílené rostlinky vysadit ven. Ovšem nesázejte je přímo na zahradu, nejlepší je opravdu dát je na kompost, pokud jej máte přirozeně venku. Pokud ne, obětujte nějakou starší bednu, do které dáte kompost z kompostéru, a pěstujte tuto zeleninu tam. Pozor ale, v bedně kompost rychleji vysychá než na volné zemi, a tak je třeba dýně, cukety a melouny častěji zalévat. Bednu umístěte do stínu nebo do polostínu.

cuketa - Pěstujeme dýně, cukety a melouny

Další péče je minimální

Protože zelenina roste na kompostu, není potřeba ji dále hnojit. Jen hlídejte, aby kompost zcela nevyschl. Případně odstraňujte plevel, kterému se na kompostu daří také velmi dobře.

Kdy se můžete těšit na plody

Cukety, dýně a melouny kvetou na jaře a jejich plody dozrávají koncem léta a na podzim. Záleží také na tom, kdy jste začali s výsadbou. Plody sbírejte postupně, abyste je stačili spotřebovat. Když se vám zdá, že by se mohly začít kazit (když např. na podzim hodně prší), můžete je sklidit najednou a uskladnit nejlépe ve sklepě.

Co s plody

Z dýně si uvařte dýňovou polévku, dýňové rizoto nebo dýňový koláč. Alespoň jednu dýni ponechte dětem na Halloween. Z cukety je výborná polévka nebo cuketové zelí. A melouny je nejlépe spotřebovat čerstvé a syrové, tak mají nejlepší chuť a nejvíce vitamínů. Děti se o konzumaci jistě rády postarají.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář