Levandule nejen krásně kvete, ale také odpuzuje nežádoucí hmyz a je léčivá jak v čerstvém, tak i v sušeném stavu. Jak ale docílit toho, aby každé léto bohatě vykvetla a naopak přežila bez úhony zimu? Jedině dvojím sestřihem.
První sestřih na jaře
Na jaře je u levandule potřeba provést radikální, zmlazovací sestřih. Stříhejte v období, kdy již nehrozí mrazy. Levanduli zastřihněte cca 8 cm od země, ale vždy tak, aby na zdřevnatělých částech zůstaly i živé pupeny. Díky nim levandule bohatě obroste a také hojně vykvete.
Druhý sestřih na přelomu léta a podzimu
Druhý, ale o poznání méně radikální sestřih je třeba provést po odkvětu. Můžete samozřejmě odstřihávat průběžně levandulové větvičky do vázy nebo na sušení, ale po odkvětu byste měli levanduli ostříhat tak, aby na ní zbylé odkvetlé větvičky nezůstaly. Rozhodně však nezkracujte na takovou délku jako na jaře, protože by rostlinka potom nemusela přežít mrazy, zejména holomrazy. I sestříhanou levanduli je dobré na zimu zakrýt chvojím.
Při jarním zmlazování i při podzimním sestříhání vám zřejmě zůstane mnoho větviček. Problém je, že budou většinou bez květů, a nebudou tedy upotřebitelné pro léčebné účely nebo na provonění bytu. Přesto je můžete využít, a to například jako vrstvičku do kompostéru, zdřevnatělé části můžete použít na roztápění v krbu apod. Zdravé větvičky z jarního sestřihu je možné použít i na mulčování těch rostlin, které to potřebují. Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
libi se mi vase stranky jsou zajimave apoucne
Líbí se mi vaše stránky,jsou inspirující a zajímavé zároven