Kdo má doma kaktusy, jistě ví, že ne každý kaktus vykvete, a když už se to podaří, je to malý zázrak. My vám poradíme několik obecných rad platných pro všechny druhy kaktusů, po kterých by se vám to mělo podařit.
Správný výběr kaktusů
Za prvé si dávejte pozor při nakupování kaktusů. Kupujte jen krásné a zdravé kusy od zkušených pěstitelů – třeba na výstavách a burzách. Také si můžete vypěstovat vlastní kaktusy ze semínek, pak budete mít jistotu, že se uchytila ta nejzdravější semínka.
Umístění
Umístění kaktusů se doporučuje na světlém, teplém a slunném místě. V bytě je to jednoznačně jižní parapet okna, venku potom jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní strana – ovšem krytá proti dešti, protože kaktusy nesnášejí přemokření.
Zalévání
Zálivka je nutná jednou týdně ve vegetačním období, a to důkladná, a poté je potřeba nechat substrát vyschnout.
Přesazování a hnojení
Přesazovat kaktusy můžete od jara do léta, vždy do většího květináče a hlavně do nového substrátu (speciální na kaktusy, nebo kvalitní zemina smíchaná s pískem) a hlavně je po přesazení nezalévat. Hnojení není vůbec nutné, pokud kaktus přesazujete každoročně. Pokud jej nepřesadíte, existují speciální tekutá hnojiva na kaktusy, ale těmi stačí hnojit párkrát do roka ve vegetační sezóně. Přitom přesazování je vždy lepší než přihnojování.
Zazimování
Kaktusy je nutné zazimovat, aby měly zimní období, při němž mohou nasazovat na květy. Venkovní kaktusy zažijí zazimování venku přirozeně, jak se na podzim snižuje teplota. Domácí kaktusy musíme umístit do místnosti s teplotou do max. 15 °C a snížit zálivku, přičemž nezáleží tolik na tom, zda budou mít kaktusy světlo, či naopak tmu.
Tak co, podařilo se vám to a aspoň jeden kousek letos vykvetl?
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz