Stavební povolení je v mnoha případech alfou i omegou jakékoli stavby. Ovšem jsou i takové, u kterých to neplatí. Dobrým příkladem je třeba studna. I když byla zbudována v souladu se všemi předpisy, vodu z ní stejně bez dalšího „štemplu“ čerpat nemůžete.
Je to jednoduché, a navíc platné plošně pro všechny studny, zbudované od roku 1955. Nejde tedy o žádnou novinku, přesto se v praxi na tzv. povolení k užívání často zapomíná.
Dokládat musíte vždy, a to nejenom při vyzvání
Na tuto „chybu“ obvykle upozorní vlastníky studny sám vodohospodářský úřad. Ten si totiž může povolení k užívání – tedy k odběru vody – dodatečně vyžádat. Ovšem neobejdete se bez něj třeba ani při prodeji pozemku.
Jak doložit staří studny?
A co dělat, pokud vám některé doklady chybí? Jestliže je vaše studna zbudovaná před rokem 1955, pak žádné (ani dodatečné) stavební povolení nebo povolení k užívání nepotřebujete. Nejlépe se stáří studny dokládá listinou, v níž je tento objekt zakreslen, ovšem stejně dobře poslouží i kupní či darovací smlouva.
Další poměrně hojně využívanou možností je i svědecká výpověď. A pokud jde jen o běžnou komunikaci s úřadem (který si jen dává do pořádku „papíry), vystačíte si se svým vlastním čestným prohlášením. Ovšem pozor, v případě jakéhokoliv sporu vám tento prostředek postačovat nebude.
Měli byste vědět: Jestliže studnu nepoužíváte vůbec, pak žádné povolení nepotřebujete. Jakmile z ní ovšem „jen občas“ zalijete zahradu, vystavujete se už riziku pokuty.
Dokazovat musí úřad, ne vy
Jestliže vám chybí doklady u mladší studny, pak jako první zamiřte na příslušný vodohospodářský úřad (obvykle sídlí na obecním úřadě). Jestliže přijdete s dotazem sami, bývá další postup obvykle velmi vstřícný. Většinou bývá v archivu k dohledání kopie stavebního povolení. A tím je vlastně vše vyřešeno.
Pokud ji však nenajdete, nezoufejte, v tuto chvíli musí úřad prokázat, že vaše studna je postavena načerno. Jestliže se mu to nepovede patřičně prokázat, má se za to, že je vše legální. A vám už pak zbývá jen přiložit příslušnou dokumentaci (hloubka a šířka studny apod.).
Zavařit vám v tomto případě ale mohou třeba nepřející sousedi. Svědecká výpověď může hrát proti vám, stejně jako třeba znalecký posudek. Jestliže se poté s úřadem nedohodnete na dodatečné legalizaci, hrozí vám v krajním případě až odstranění nelegální stavby a pokuta 50 000 Kč.
Kdy potřebujete i povolení k odběru vody
Tolik k legálnosti stavby. U studny vystavěné po roce 1955 však potřebujete i povolení k odběru vody. Pokud ho nemáte, riskujete stejně vysokou pokutu jako v případě výše. Naštěstí stačí si o něj dodatečně zažádat. Má to jen jeden malý háček – vodu nesmíte čerpat do doby, než vám příslušná listina oficiálně přistane v ruce.
A dobře se podívejte i na platnost takového povolení. Zvláště ta starší, která pořizovali třeba vaši rodiče či prarodiče, už mohou být dávno neplatná. Naštěstí stačí pouze požádat o jejich prodloužení, které se obvykle obejde bez jakýchkoliv obstrukcí. Povolení je zdarma.
Náš tip: pokud se vaše studna jakkoliv vymyká obvyklým parametrům, domluvte se s příslušným úřadem jednoduše na dodatečném řízení. Potřebujete k němu stejné dokumenty jako při žádosti o stavbu nové studny
Povolení je třeba mít i na povrchové odběry vody
Protéká vám zahradou potok? Pak je pro vás určitě zdrojem starostí i radostí. A dokud se k němu přibližujete jen s konvičkou nebo kbelíkem, zůstává jen u toho. Pokud však pro odběr vody používáte nějaké mechanické zařízení (od trkače až po elektrické čerpadlo), pak už se bez povolení neobejdete. Je stejné jako v případě studny a vydá vám ho vodohospodářský úřad. I tentokrát bude zdarma, nebojte se.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz