Kostival lékařský: Z kořene kostivalu si můžeme připravit mast nebo olej, které nám pomohou například s bolestí kloubů nebo pohmožděninami. Bylinka patří mezi to nejlepší, co nám příroda nabízí. Pro léčebné účely je využíván hlavně kořen.
Kostival nasbíráte i na podzim
Kostival lékařský (Symphytum officinale) nebo také černý kořen (pozor neplést s černým kořenem španělským – hadí mord). U nás roste více či méně po celém území. Je to vytrvalá bylinka zhruba 60-100 cm výšky s nachově fialovými květy. K léčebným účelům se nejčastěji využívá řepovitý kořen, který má barvu tmavohnědou až černou. Pokud ho rozřízneme, barva je bílá až žlutá. Uvnitř je slizký a mazlavý. Někdy se můžeme setkat i s využitím listů.
Nejčastěji ho uvidíme v pohorských oblastech na vlhkých loukách a stanovištích, podél potoků a ve vlhkých příkopech. Vyhledává půdu s dostatkem živin. Kořen se sbírá na jaře v březnu až dubnu, ale také na podzim zhruba od září do listopadu.
Léčivé účinky kostivalu
Kořen můžete sami nasbírat v přírodě nebo zakoupit ve specializovaném obchodě. Výrobu masti nebo jiného mazání už zvládnete sami doma. Kdo si netroufá, může si koupit už hotovou směs. S jakými problémy může mast pomoci?
- revma, revmatoidní artritida
- otoky kloubů (i zánětlivého původu)
- podvrtnutí kotníku
- natažené vazy kloubů
- zánět kloubu
- svalová slabost a bolesti
- osteomyelitida
- hematomy
- zánět kloubu
- pohmožděniny
- nehojící se rány a vředy
- různé rány a poranění
- porucha prokrvení dolních končetin
- kožní záněty
- proleženiny
- je možné i vnitřní užití, například při žaludečních vředech, poleptání sliznic nebo krvácení žaludku, ale příliš se nedoporučuje z důvodu obsahu jedovatých alkaloidů.
Obklad z kostivalu
- 3 lžíce nastrouhaného kořene kostivalu
- bavlněná utěrka
Nastrouhaný kořen zabalíme do utěrky a přiložíme na postižené místo a zabalíme, ponecháme přibližně deset minut. Takto aplikujeme denně po dobu jednoho týdne.
Mazání na bolavé klouby a svaly
- 4-6 jemně nakrájených kořenů kostivalu
- 250 g domácího sádla
Kořeny omyjeme a nakrájíme na drobné kousky. Do hrnce vložíme sádlo a necháme rozpustit. Přisypeme nakrájený kostival a krátce zpražíme. Sundáme z plotny a necháme přes noc stát. Druhý den sádlo s kostivalem opět zahřejeme, následně scedíme a vylisujeme. Nalijeme do skleniček a uchováváme v ledničce.
Masážní tinktura
- kořeny kostivalu (množství tak, aby zaplnil láhev)
- alkohol, nejlépe 60 % (aby zaplnil láhev)
Kořeny omyjeme, kartáčkem pořádně vyčistíme a nakrájíme na malé kousky. Naplníme s nimi láhev až k hrdlu. Zalijeme pálenkou a ponecháme 14 dní působit na slunci nebo v blízkosti zdroje tepla. Pravidelně protřepáváme. Následně přecedíme a uchováváme v lahvi. Mažeme na bolavé klouby a svaly.
Kostivalová koupel
- 1 hrst nastrouhaného kořene
- 3 l vody
Vodu přivedeme k varu a zalijeme s ní nastrouhaný kořen. Ponecháme 3 hodiny louhovat. Přecedíme a přilejeme do vany s vodou. Koupel by měla trval asi 15 minut, může být celková nebo jen místní. Po koupeli se neoplachujeme.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz