Turan svým vzhledem připomíná přerostlou sedmikrásku nebo astru. Na první pohled je nenápadný, ale může nám toho spoustu nabídnout. Pokud vám vyroste v zahradě, jen tak se jí nezbavíte. Pro zahrádkáře může však být i pomocníkem.
Turan roční (Erigeron annuus) má svůj původ v Severní Americe. Do Evropy se dostal zhruba v 17. století a velice rychle se rozšířil. Bylina je většinou jednoletá, dorůstá výšky 30-130 cm. Lodyhu má přímou, nahoře větvenou, drobné květy jsou bílé až nafialovělé. Vyhledává mýtiny, rumiště, železniční tratě apod. Kvete od června do září.
Pro dobytek je například turan jedovatý. Rostlinu nemají v oblibě ani zahrádkáři, velice dobře se množí semeny, ty dokáží uzrát i na utržené rostlině. I když je velmi úporný, údajně funguje na slimáky, které odpuzuje. Nalezl využití v permakulturním pěstováním, chrání jahody před houbovým onemocněním. Dříve si jej lidé vkládali do matrací, pro jeho vlastnost odpuzovat blechy.
Přitahuje motýly a včely. Dříve sloužil i jako ochrana před uřknutím, očarováním nebo před černou magií. Odvar z byliny měl chránit děti před zlými pohledy. Lidem, kterým nesloužil rozum, se přikládal na čelo.
S čím nám může pomoci
Sbírá se kvetoucí nať, využít se dá i kořen. Při bolestech hlavy můžete promnout rostlinu mezi prsty a přiložit na spánky či čelo. Indiáni dříve bylinu pálili a využívali k inhalaci. Také nať mleli na prášek a šňupali proti bolestem. Tlumí bolesti kloubů a pomáhá při revmatismu.
Odvar se používá při bolestech v krku a dutině ústní, podporuje vykašlávání. Je popisován neuroprotektivní účinek, chrání míchu, mozek a nervy. Tinktura vykazuje protizánětlivé účinky.
Koupele pomáhají s ekzémy, záněty kůže a například s plísní na nehtech. Je potopudný a snižuje horečku. Napomáhá vylučovat kyselinu močovou z těla, ulevuje při dně. Dříve jej využívali při gynekologických a menstruačních potížích. Ve směsi se svízelem nebo lékořicí zesvětluje pigmentové skvrny.
Odvar při bolestech hlavy
Nať turanu ročního můžete doplnit o meduňku, řebříček, levanduli nebo pelyněk. Smícháme a použijeme 2 polévkové lžíce na 500 ml vroucí vody a macerujeme 15 minut.
Výplachy a kloktadlo
Vezmeme hrst nati a povaříme ve 300 ml vody 5 minut. Následně ještě necháme 30 minut macerovat a přecedíme. Odvar nepolykáme a vždy vyplivneme.
Odvar z kořene při kašli a nachlazení
Připravíme si jednu čajovou lžičku kořene a povaříme ji 10 minut v 300 ml vody. Potom ještě ponecháme louhovat 15 minut. Popíjíme 2-3 x denně.
Tinktura z turanu
Nať bylinky pokrájíme a naplníme jí sklenici. Tu následně zalijeme vysokoprocentním alkoholem. Necháme 14 dní macerovat a denně protřepeme. Následně scedíme a uchováváme v tmavých lahvičkách. Užívá se 2 x denně 30 kapek, pomůže například při revmatismu nebo jako prevence proti zánětům.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz