bolest zubu

Bylinkami proti paradentóze

V dutině ústní můžeme mít mnoho zánětů a nejčastější a bohužel nevratnou změnou je tzv. paradentóza. Pomůže pravidelné čištění zubů, ústní vody se stahujícím účinkem a také mnoho bylinek, které jsou běžně dostupné. Vyzkoušejte je, ať se vám zánět nerozšíří.

Čištění zubů

Než přejdeme k bylinkám, musíme zmínit, že opravdu tím nejdůležitějším je správné čištění zubů. Vyberte si raději měkčí kartáček a pastu, která je účinná proti paradentóze. Kromě klasického kartáčku čistěte plošky zubů v zadních částech jednosvazkovým kartáčkem a všechny mezizubní prostory mezizubními kartáčky a/nebo zubní nití. Na noc by všechny zuby měly být vyleštěny naprosto dokonale ze všech stran, aby na nich nezbyly žádné zbytky jídla a zubního plaku.

salvej - Bylinkami proti paradentóze

Zdroj foto. pixabay

Šalvěj

Asi nejčastější bylinkou, která se používá samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinkami, je šalvěj. Má totiž dezinfekční a stahující účinky a jako kloktadlo ji mohou používat i děti a těhotné a kojící ženy. Odvar si připravte z hrsti šalvěje, kterou přelijete 0,5 l vroucí vody, nechte 10 minut odstát a vyplachujte dutinu ústní aspoň 2x denně.

mata - Bylinkami proti paradentóze

Zdroj foto. pixabay

Máta

Máta je také častou bylinkou pro prevenci zánětů v dutině ústní. Můžete ji kombinovat se šalvějí a odvar si připravíte stejně jako odvar ze šalvěje.

hermanek - Bylinkami proti paradentóze

Zdroj foto: envato

Heřmánek

Jelikož tato bylinka má zklidňující, utišující a stahující účinky, je vhodná při všech bolestivých zánětech. Odvar si udělejte tak, že polévkovou lžíci heřmánku (čerstvého nebo sušeného) zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Přeceďte, nechte vychladnout a vyplachujte ústa i několikrát denně, dokud se vám zánět nezklidní a nepřestane bolet.

repik - Bylinkami proti paradentóze

Foto: Muséum de Toulouse / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Řepík lékařský

Řepík uklidňuje sliznice, a tedy i dásně, urychluje hojení a je velmi jemnou bylinkou. Nemusíte se ho tedy bát používat dlouhodobě, je vhodný i pro děti a těhotné a kojící ženy, nemá totiž žádné vedlejší účinky.

mochna natrznik - Bylinkami proti paradentóze

Foto: User:Tigerente / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Mochna nátržník a přeslička rolní

Tyto dvě bylinky vám pomohou zejména od krvácivosti dásní, která může záněty doprovázet. Bylinky je možné pro větší účinek i kombinovat. Odvarem vyplachujte ústa aspoň 2x denně, ale nepolykejte.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář