Uchovávání potravin je tajemstvím, jak si je užívat stále čerstvé a k dispozici. Techniky konzervace potravin jsou tak staré, jako lidstvo samo. Přesto jsou stále nejlepším způsobem, jak se ujistit, že máte jídlo k dispozici ještě dlouho po ukončení zahradnické sezóny.
Avšak ne všechny metody konzervace potravin jsou stejné. Některé jsou jednodušší než jiné, některé jsou bezpečnější než jiné a některé rostliny lze zachovat pouze určitým způsobem. Bez ohledu na to, kterou metodu si vyberete, nutná je dezinfekce a dodržování všech bezpečnostních opatření, neboť nesprávně konzervované potraviny mohou způsobit vážné zdravotní problémy.
Sušení
Sušení je snad nejstarší formou konzervace potravin. I dnes se jedná o poměrně častou a oblíbenou metodu. Tato metoda má následující výhody:
– Zachovává celý nutriční profil.
– Zvětšuje chuť.
– Nevyžaduje téměř žádné náklady.
– Zmenšuje velikost uchovávaných potravin.
V dnešní době již můžete použít zařízení na sušení potravin, jako je sušička, mikrovlnná nebo klasická trouba. Stále ještě je populární i sušení na slunci.
Pokud chcete svou sklizeň usušit, nakrájejte ji na malé kousky a teprve potom sušte vámi vybranou metodou.
Sušení zavěšením
Chcete-li použít metodu zavěšením (což je nejlepší pro bylinky), svažte bylinky do svazků a zavěste je do takové oblasti vašeho domu, která je suchá a poskytuje hodně proudění vzduchu. Po několika dnech budou listy vašich bylinek křehké a suché. Poté je můžete oškrábat ze stonků a skladovat je v kořenkách.
Sušení v troubě
Pro ty, kteří nemají dostatečné množství slunečního záření nebo dostatek tepla (což u nás v České republice jde jen za hodně teplého léta), je trouba pro sušení jako dělaná. Zapněte ji na teplotu 55-60 °C a plechy s nakrájenou zeleninou do ní umístěte aspoň na hodinu. Každá rostlina má jiný čas, takže je nutné svůj produkt kontrolovat.
Sušení na slunci
Nakrájejte své plodiny na plátky, jako byste je chtěli sušit v troubě nebo sušičce. Položte je na pečící papír a umístěte na slunce. Sušení na slunci může trvat dva až čtyři dny, takže buďte trpěliví.
Skladování ve sklepě
Před nástupem chlazení byly sklepy běžným způsobem, jak uchovávat zeleninu v zimě. Napodobují vlastnosti chladničky: jsou studené, dobře větrané a prostorné. Sklep je lepší volbou než chladnička, protože poskytuje mnohem více prostoru a není v něm tolik vlhko. Uskladňujte pouze zeleninu, která nemá žádné vady – není přezrálá, neutrpěla žádné řezy, není shnilá. Sklepy se hodí pro řepu, brambory, česnek, cibuli, mrkev, petržel, celer a další druhy kořenové zeleniny.
Konzervování
Konzervování je jeden z nejpopulárnějších způsobů, jak zachovat potraviny, a je mnohem jednodušší, než se zdá. Jen je potřeba se ujistit, že dodržujete recept pro zeleninu, kterou máte. To co funguje pro jeden druh zeleniny, nemusí fungovat pro jiný druh. Důležitá je také sterilizace – tou by mělo projít veškeré nádobí: sklenice, víčka, řezací desky, nože a další nástroje, které přicházejí do kontaktu s vaším jídlem. Pro konzervování se hodí zelenina, jako jsou citrusy, okurky, rajčata a jiné kyselé druhy zeleniny.
Mrazení
Mrazení patří k nejjednodušším a nejhospodárnějším způsobům, jak uchovat sklizeň. Je potřeba myslet na to, že mrazení nesterilizuje vaše jídlo. Teploty mrazu jednoduše zpomalují růst všech přítomných bakterií nebo mikroorganismů. Chcete-li mrazit, potřebujete trvanlivé nádoby, které jsou odolné proti vlhkosti a vzduchu. Mrazte vždy jen nejčerstvější zeleninu ze své zahrady. Umyjte ji ve vodě a poté roztřiďte podle velikosti (nebo nakrájejte na požadovanou velikost). Na mrazení je obzvláště vhodná brokolice, chřest a listová zelenina.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz