pelargonie

Únor v zahradě – zdá se vám, že je na práci ještě brzy?

Únor v zahradě: Ne, již v únoru můžete začít s prací na zahradě a my vám poradíme, kdy a jak. Nezapomeňte, že některé práce se dají také udělat ve sklenících, pařnících nebo za oknem.

Vysévání lichořeřišnice

Již během února můžete do truhlíku za oknem vysít lichořeřišnici. Potřebuje písčito-hlinitou půdu s kompostem, která může být i hrubší, protože semínka jsou velká. Pokud vyséváte do truhlíků, pak vysévejte po třech semínkách ve vzdálenosti 10 cm. Pokud máte květináče, pak do menšího květináče s vrchním průměrem 9 cm vysévejte také 3 semínka. Dobře zalijte, a jakmile vyklíčí, dejte je na slunný parapet.

Probírka ovoce

Ve sklepě, kde máte uskladněné ovoce, jako například jablka a hrušky, udělejte během února další probírku, abyste přebrali a vyhodili nahnilé a jinak znehodnocené ovoce.

TIP: Stejně tak probírejte uskladněné hlízy například mečíků nebo jiřinek. Je to potřebné, aby se vám od jedné plesnivé hlízy nenakazily i ostatní.

lichorerisnice - Únor v zahradě – zdá se vám, že je na práci ještě brzy?

Zdroj foto: Tubifex, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Zalévání stálezelených dřevin

Pokud je v zimě málo srážek, je potřeba v únoru dostatečně zalít stálezelené keře, které by mohly uschnout nebo utrpět škody mrazem. Zalijte je vydatně, aby zálivka dlouho vydržela. Kolem keřů můžete také po zalití nastlat kompost.

Kameny, zídky, cestičky

Pokud je únoru hezké počasí a nemrzne, je dobré připravit si všechny náležitosti, na které nebude čas během březnové a dubnové výsadby. Připravte si tedy kameny, kterými budete chtít ozvláštnit skalku, nebo z nich vyrobit suchou zídku. Na suchou zídku se hodí nejlépe vápenec, pískovec, břidlice. Zídku již můžete sestavit a nechat ji tzv. sednout, abyste do ní pak mohli včas zasadit vhodné rostliny. Cestičky si můžete připravit také již v únoru, je nutné je ušlapat a mít je jen v takové šířce, aby se po nich dalo chodit. Zároveň by neměly být příliš nízko pod úrovní záhonů, aby okrajové rostliny nebyly příliš vysoušeny.

Muškáty

Pokud máte místo, kde jste zazimovali muškáty, měli byste je během února přesadit do nové zeminy a seříznout cca na třetinu délky, díky tomu budou zase husté a hojně pokvetou. Při přesazování zkraťte i kořeny – až o polovinu.

Zdroje: www.wikipedia.org, Böhmig, F. – Peleška, S., 2000 rad pro zahrádkáře, Ottovo nakladatelství, Praha 2013

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář