Jehličnany nemusí být dominantou jen venkovního prostoru. Některé druhy můžeme bez problémů pěstovat i v interiéru, jako například blahočet nebo nohoplod. Působí osvěžujícím dojmem a neustále se z nich uvolňuje malé množství silic.
Jehličnany si většinou spojujeme s přírodou, ne s bytem. Pokojové rostliny mohou vypadat i nekonvenčně. Například tak, že mají jehličí. Působí neotřele, svěže a zvládnete je pěstovat doma i vy, pokud jim zajistíte odpovídající podmínky.
Blahočet, aurakárie neboli pokojová jedle
Blahočet můžeme zařadit mezi nejčastěji pěstované jehličnany v interiéru. Pochází z Norfolkského ostrova v Tichém oceánu, kde roste jako endemit. Proto nesnese zimu v našich podmínkách a pěstuje se jako pokojová rostlina. Ve své domovině může vyrůst i 70 metrů.
Dorůstá zhruba dvoumetrové výšky. Má pravidelně tvarované větve a jemné jehličí. Snese běžnou pokojovou teplotu, ale není vhodné postavit ho k topení. Ideální umístění je v polostínu nebo na světlém stanovišti, ale nesnese plné slunce.
Nejvhodnější je pro něj chladnější místnost, ale teplota by neměla klesnout pod 50 C. Dobře snáší teploty okolo 15-200 C, v zimě je lepší chladnější místnost a v létě se jehličnanu naopak bude dařit venku, ve stínu stromů.
Počítejte s tím, že časem mu budete muset najít prostornější místo, za rok mohou přirůst 3-4 patra. Zeminu udržujeme stále vlhkou, blahočet je citlivý na přemokření nebo naopak na přesušení. Svědčí mu vyšší vzdušná vlhkost, pravidelně rosíme.
Přesazování provádíme jen v nutnosti, nemá ho příliš v oblibě a volíme vždy jen o něco málo větší květináč, než je původní. Na dno květináče umístíme drenáž, aby se zabránilo přemokření. Ve vegetačním období zaléváme dostatečně, v zimě naopak zálivku omezíme. Pokud budete mít doma příliš vysokou teplotu a suchý vzduch, začne mu opadávat jehličí.
Nohoplod, podocarpus
Nohoplodů existuje několik druhů a některé ani nemusí vypadat jako jehličnany. U nás se příliš nepěstuje. Jeho původem je australsko-asijská oblast (od Austrálie, Nového Zélandu, Indonésie, Malajsie, Číny po Japonsko).
Má tlusté jehlice, některé druhy mohou připomínat spíše listnaté stromky. Jsou kožovité a uspořádané spirálovitě nebo ve dvou řadách. Velmi dobře se dají tvarovat, proto se často pěstují jako bonsaje.
Stanoviště mu vyhovuje světlé, ale bez přímého slunce, proto jsou vhodné například zimní zahrady nebo místo pod střešním oknem, kde na něj dopadá světlo z více stran. Mladým rostlinám svědčí přistínění. Nohoplod pravidelně zaléváme odstátou vodou, zejména mladé kousky jsou náchylné na přemokření nebo přeschnutí.
Zemina by měla být neustále mírně vlhká. Vyhovuje mu kyprá, propustná a živná půda. Na zimu omezíme zálivku a také je vhodné umístění do chladnější místnosti. Přesazujeme dle potřeby, nejlepší období je na jaře, než začne rostlina opět rašit. Měníme zhruba 2/3 substrátu. Zkracujeme ho s rozmyslem, přirůstá pomalu. Neopadává, pokud ho nepřelijete.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Zdroj: https://www.floranazahrade.cz/blahocet-chilsky-aneb-pozdrav-od-dinosauru/
https://www.ceskestavby.cz/clanky/blahocet-je-strom-pochazejici-z-tichomori-ktery-na-zemi-rostl-jiz-vedle-dinosauru-28901.html
https://www.zahradnictvikrulichovi.cz/prodej/Araucaria-heterophylla—araukarie–blahocet-ztepily–pokojova-jedle
https://www.e-bonsai.cz/bonsaje/pokojove/podocarpus/
https://www.ekozahradnictvi.cz/produkt/nohoplod-podocarpus-alpinus-red-tip/
http://www.celysvet.cz/nohoplod.php