Věděli jste, že „obyčejné“ ředkvičky vám dodají stejně vitamínů jako několik druhů jiné zeleniny nebo ovoce dohromady? Nepřehlížejte tedy jejich červené hlavičky a dopřávejte si je aspoň několikrát do týdne!
Jaké vitamíny a stopové prvky ředkvičky obsahují
Ředkvičky obsahují vitamín C a vitamíny skupiny B, dále obsahují prvky sodík, draslík, vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, měď a zinek. Kromě toho obsahují velké množství vody, jsou tedy vhodné při redukčních dietách. Oproti tomu neobsahují žádný cholesterol, tuky a jen velmi málo cukrů.
Jak ředkvičky ovlivňují naše tělo
Ředkvičky jsou známé svou štiplavou chutí, která má desinfekční účinky na celý náš organismus – pomáhá při žaludečních potížích, nadýmání i průjmech. Stejně tak je konzumace ředkviček vhodná v období nachlazení, chřipek, angín a vůbec všech nemocí doprovázených kašlem – štiplavá chuť ředkviček ulevuje bolavému krku, rozpouští hlen, ničí bakterie a viry. Dále ředkvičky snižují krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi. Podporují sekreci hormonů štítné žlázy a pozor: u mužů zvyšují plodnost. Uvádí se dokonce jako prevence žlučových a ledvinových kamenů. Posilují paměť a mají blahodárný vliv na náš zrak.
Jak ředkvičky konzumovat
Ředkvičky jsou nejlepší čerstvé, pokud máte možnost vypěstovat si je na vlastním záhonku, je to ideální způsob, protože po sklizni rychle vadnou. I při nákupu v obchodě doporučujeme spotřebovat je ještě tentýž den. Ředkvičky si můžete nakrájet jen tak na chléb s máslem či pomazánkou, ale také je můžete přidávat do salátů nebo jako přílohu k jídlům. Jedlé jsou i listy – výborně se hodí do salátů nebo jako ozdoba do polévek.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz