vodopád

Romantika v zahradě? Vykouzlí ji vodopád

Geometrický, kaskádovitý nebo přírodní? Že vám tyto pojmy nic neříkají? Pak je na čase seznámit se s naším malým průvodcem na téma zahradních vodopádů a vodopádečků. Jak tento nejefektnější vodní prvek co nejlépe začlenit do stávající výsadby?

Zurčící potůček nebo jezírko s gejzírem už začínají pomalu patřit ke stálicím moderní zahradní estetiky. Ovšem vodopád má stále příchuť něčeho luxusního až exotického. A i když patří k technicky náročnějším prvkům, jeho pořízení rozhodně stojí za to.

Jaké druhy zahradních vodopádů rozeznáváme?

Nahlédneme-li do odborné literatury, vyskočí na nás pojmy jako „formální“ a „neformální.“ Laicky bychom je mohli přeložit jako „umělý“ a „přírodní.“ Umělý nebo také formální se vyznačuje přísně geometrickými tvary. Při jejich tvorbě používáme zejména:

  • opracované kameny
  • cihly
  • betonové prvky

Osvědčí se zejména v zahradách vyvedených podle současných trendů. Naopak neformální čili přírodní vodopády se skvěle uplatní tam, kde hrají prim přirozené a nenásilně včleněné prvky. Přírodní charakter vodopádu je v tomto případě zajištěn použitím skalek nebo nepravidelně tvarovaného vodního toku.

Samostatný vodopád nebo dva v jednom?

Zatímco formální vodopády se zpravidla používají jako solitéry, neformální dávají přednost kaskádám. Kaskáda je vlastně několik menších vodopádů za sebou. Liší se vizuálně, mnohem více jsou však kaskády vyhledávané pro svůj zvukový efekt. Dokáží tichým šumem zaplnit bez obtíží celou zahradu a vytvořit tak dokonalou atmosféru při klidném posezení v altánku nebo pergole. Milují je romantici a lidé, hledající na zahradě odpočinek.

vodní prvky - Romantika v zahradě? Vykouzlí ji vodopád

Posledním kritériem výběru je tvar a délka vodopádu. Pamatujte si, že:

  • Dlouhý a úzký vodopád zahradu opticky prodlouží.
  • Nízký a spíše širší vodopád naopak zahradu opticky zkrátí a rozšíří.

Největší nepřítel krásného vodopádu? Stín!

Až budete vybírat vhodné místo, pamatujte si, že ve stinných zákoutích šum ani pohyb vody příliš nevynikne. Největší chybou při výběru vhodného místa je blízkost listnatých stromů. Na podzim dokáží vodu silně znečistit, a navíc podporují růst mechů, jež postupem času estetiku tohoto vodního prvku zcela znehodnotí. Zvláště přírodní vodopády jsou k podobným potížím velmi náchylné.

Nejlepším místem pro vybudování opravdu efektního a ze všech stran dobře vypadajícího vodopádu je přírodní svah. Není-li to možné, snažte se alespoň, aby se vodopád stal součástí vodního toku nebo vtékal či vytékal do zahradního jezírka. Jeho velikost však musí odpovídat objemu vodní plochy. Vodopád nikdy nesmí zabírat více než čtvrtinu břehu, nejlépe ještě méně.

Náš tip: Pro maximální požitek z celého projektu naplánujte umístění vodopádu tak, abyste na něj viděli z oken domu nebo z terasy. Šumění vody si pak nejvíce užijte poblíž pergoly nebo zahradního altánku. Zvláště teplé letní večery bývají v takových kulisách nezapomenutelné.

A co technická stránka celého projektu?

S rýčem a lopatou si bohužel při budování zahradního vodopádu nevystačíte. Na pozemek musí získat přístup i těžká technika, a to zejména při budování rozvodové sítě. Minimální hloubka pro uložení kabelů je 60 centimetrů. Vyplatí se také předem zjistit uložení stávajících instalací rozvodových sítí, aby se z obyčejného zaboření lžíce bagru nestala katastrofa doslova epických rozměrů.

Budete potřebovat čerpadlo, a pro jedinečný noční výhled také osvětlení. Ponorné čerpadlo je možné umístit přímo do jezírka, neobejde se však bez dobrého úkrytu, aby nerušilo ničím nerušený výhled na pohybující se vodu. A nezapomeňte také na dobrý filtr pro zachytávání nečistot. Vyhnete se tak náročné údržbě během sezóny.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář