osvětlení

Solární osvětlení na zahradě. Odpověď na otázku, zda osvětlení škodí rostlinám

Boom solárního osvětlení zaplavuje okrasnou zeleň okolo nás jako lavina. Spolu s ním se však objevují i četné kritické hlasy, poukazující na nepříjemné narušování přirozených biorytmů rostlin i živočichů, kteří jsou v noci naprogramováni na úplnou tmu. Mají pravdu nebo jde jen o další zahrádkářský mýtus?

Zkuste si někdy uprostřed noci vyrazit do panenské přírody, daleko od světelného znečištění velkoměst či průmyslové zástavby. Budete překvapení, kolik světla tu najdete. I pouhé světlo hvězd dokáže osvětlit cestu natolik, aby vedla vaše kroky bezpečně. A co teprve, když vyjde měsíc? Tvrzení o absolutní tmě během noci je tedy přinejmenším přehnané

Světlo, které nenaruší přirozený cyklus

Rostliny ke svému úspěšnému růstu a vývoji dokonale temné hodiny nepotřebují. Naopak. Je všeobecně známo, že umělým přisvětlováním lze jejich přírůstky významně zrychlit. Solární světlo však nic takového neumí.

světla - Solární osvětlení na zahradě. Odpověď na otázku, zda osvětlení škodí rostlinám

Svými parametry se totiž velmi blíží tomu měsíčnímu. Umožní vám orientovat se v prostoru zahrady, zároveň však nenaruší proces vydechování CO2 rostlinami během jejich spánku. Navíc každá solární lampa neosvítí více než půl metru svého okolí. Není-li tedy zahrada posázena těmito doplňky od plotu ke plotu, neovlivní jejich přítomnost ani noční živočichy a život na zahradě jako takový.

Šikovné vychytávky solárního osvětlení

Navíc nemusíte zahradu osvětlovat po celou dobu. Zkombinujte nákup solárních doplňků s pohybovými senzory a kochejte se jejich praktickou krásou jen ve chvílích, kdy to opravdu potřebujete.

Dostupná jsou rovněž solární světla s automatickými spínači. Díky nim se články přes den vlivem slunečního světla nabíjí a jakmile ukazatel světla poklesne pod stanovenou hodnotu, předá nashromážděnou energii přímo světelnému zdroji. A když začne svítat, opět lampu utlumí. Je to velmi jednoduché a přitom maximálně účinné. A investice navíc se pohybuje v řádu desetikorun, takže se rozhodně vyplatí.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

1 Komentářů

  1. Profilový obrázek

    Super článek děkuji

Zanechte komentář

Zavřít